Диабетът може да се разпознае по очите

Офталмолозите могат да забележат признаци на тежкото заболяванепо време на преглед

Топ
16:15 - 03 Февруари 2023
4492
Диабетът може да се разпознае по очите

Захарният диабет може да се „види“ на преглед при офталмолог. Това може да се направи с помощта на специална прорезна лампа, която значително да увеличи видимостта.

Съдовете лежат в дъното на окото, върху ретината. По време на прегледа офталмологът използва специална леща, която помага да се разгледат детайлно задната част на окото, зрителният нерв и кръвоносните съдове, и да се оцени тяхното състояние, информира zdrave.to.

Както отбелязва офталмологът Михаил Коновалов, пациентите често идват и дори не знаят, че имат диабет. Те получават първичната диагноза от офталмолога.

Той вижда типичните промени, които са характерни за диабетната ангиоретинопатия. Говорим за гломерули – микроаневризми в окото. Съдовете се разширяват под формата на такива гломерули и по-късно дават кръвоизливи във фундуса, тъй като съдовата стена е несъвършена.

И тук е важно на кое място е станал този кръвоизлив. Ако е по ръба, тогава зрението се запазва, но ако е в центъра, човекът бързо ослепява.

„Ако централната част на ретината е повече или по-малко запазена, тогава човек може да вижда добре, но вече има „катастрофа” в окото. И когато се развие оток и кръвоизлив в централната част на ретината, тогава зрението изчезва рязко“, добави офталмологът Коновалов.

Диабетът е причина №1 за слепота в света.

В същото време, диабетът в началните етапи се контролира много добре. И е важно редовно и своевременно да се подлагате на прегледи от офталмолог, за да го идентифицирате в ранните етапи, дори преди появата на тежки симптоми.

Кардиологът Герман Ганделман отбелязва, че болестта е повишена концентрация на захар, плаваща в кръвта. Опасно е, защото уврежда стените на кръвоносните съдове, като прави дупки в тях. Ако говорим за малки съдове, като например във фундуса, тогава се образуват аневризми.

Ако съдовете са големи, тогава атеросклерозата прогресира и то с ускорени темпове. А той е характерен за диабетиците - засягат се почти всички съдове на голямо разстояние.

Рисковете от сърдечни и мозъчни инциденти при диабет са пет пъти по-високи. „Ако са засегнати големи съдове, ще има инсулт или кръвоизлив в мозъка. Лезията засяга големите съдове на сърцето - инфаркт, малките - тежка сърдечна недостатъчност.

Съдовете на бъбреците страдат. Захарният диабет е първата причина и за развитието на хронична бъбречна недостатъчност в света.

Има и атеросклероза на крайниците и тяхната загуба. Отново диабетът е основната причина за загуба на крайници“, каза Ганделман.

Положителната страна е, че диабетът вече се лекува добре. Можете да използвате лекарства или да го държите под контрол без медикаменти.

Първата стъпка е да отслабнете (препоръката е актуална за хора с диабет тип 2).

Само намаляването на теглото води до ремисия на заболяването, тоест до неговото изчезване, подчерта кардиологът.

Втората препоръка е упражненията. Захарта се консумира от мускулите по време на тренировка. Следователно, умерените упражнения помагат за намаляване на риска от усложнения на диабета.

Не си струва да контролирате захарта, разчитайки само на данните от глюкомера, дори за хора с диагностициран диабет.

За да оцените точно състоянието и рисковете, трябва да преминете анализ за гликиран хемоглобин. Това е най-важният показател за тежестта на диабета. Хемоглобинът се намира в червените кръвни клетки. Когато има много захар, тя се свързва с хемоглобина.