Димитър Коруджиев издъхна на 82 г.
Писателят-антикомунист бе сред основателите на в. "Демокрация"
На 82 години почина известният писател и публицист Димитър Коруджиев, автор на романите "Градината с косовете" и "Домът на Алма", съобщиха от семейството му.
Негови книги са преведени на гръцки, немски (Австрия и Германия), румънски, руски, унгарски, френски, английски (САЩ). Откъси от романите му, новели, цикли с негови разкази са публикувани в литературни списания и антологии на тези и други езици. Както с текстовете си, така и с активното си участие в обществено-политическия живот в България след 1989 г., Димитър Коруджиев защитава идеята си за необходимостта от нравствено мислене и поведение.
Много колеги и приятели на Димитър Коруджиев изразиха мъката от смъртта му в социалните мрежи. Георги Папакочев написа: "Да е светла паметта на Митко Коруджиев! Искрен подръжник на демократичната десница и убеден антикомунист! R.I.P!".
Роден е в София на 26 декември 1941 г. Завършва гимназия (1959) и българска филология в Софийския държавен университет (1966). Работи като редактор в отдел "Култура" на в. „Труд" (1966 – 1972), във в. „Народна култура" (1972 – 1974), в отдел "Белетристика" на сп. „Пламък" (1974 – 1976), в издателство „Български писател" (1976 – 1989), а след 1989 г. – в сп. „Съвременник" и в. „Демокрация". От 1990 до 1997 г. води седмична есеистична рубрика във в. „Демокрация".
"Вестник „Демокрация" бе създаден в моя дом от група известни писатели и журналисти.
Йордан Василев, първият главен редактор, описва събитието подробно в своята книга „Щрихи". Водех есеистична рубрика в този вестник всеки петък в продължение на 8 години", разказваше приживе Димитър Коруджиев.
Димитър Коруджиев е носител на президентския орден "Св. св. Кирил и Методий" с огърлие "за особено големи заслуги в областта на културата". Носител е на две награди на Министерство на културата, награда на Министерство на образованието, годишна награда на Съюза на българските писатели и други литературни награди. Последната от тях е специалната награда на Портал Култура за 2015 г. "За неговия изключителен принос към модерната българска проза и възвръщането и "по пътя на душата".
Опелото ще е на 9 януари от 12.45 часа в църквата "Св. Георги" в столицата.