Дискът на чиновника Сабу - загадка на 5 000 години

Може да е използван за ток в Древен Египет, допускат някои теории

Мистика
18:07 - 11 Септември 2020
10211
Дискът на чиновника Сабу - загадка на 5 000 години

През 1936 г. египтологът Уолтър Брайън разкопава гроба на чиновника Сабу в Сакара и открива в него известния вече на света Сабу диск. Чиновникът е погребан в Сакара не по-рано от 3000 г.пр.н.е. и наличието на съвършено изработен предмет в мястото на погребението е изненада от най-висока класа. Досега не е обяснен произходът на диска, който се превръща в "елитна" част от списъка на "неподходящите артефакти".

Първата мистерия на диска е как е направен? Неговата причудливо сложна форма спазва всички геометрични пропорции и дори днес е невъзможно да се направи негово копие. Това става само като компютърно изображение и е трудно да се признае, че дискът е изсечен на ръка от каменен блок.

Втората загадка е свързана с предназначението на диска. Това не е предмет за широка употреба и не е открит друг подобен. В същото време дискът несъмнено има висока стойност, тъй като явно е необходим в отвъдното на починалия служител на древноегипетската администрация.

Някои учени изтъкват теорията, че това е просто колело. Но колелото се появява в Египет почти 1500 години след смъртта на Сабу. Популярните версии за историческа измама в този случай са неприложими. Възрастта на диска е почти 5000 години и никой изследовател не оспорва това.

За инженерите в диска няма мистерия. Според тях това не е нищо повече от витло с хидравлични перки. Има и версия, че дискът е част от генератор за електричество. Но как се съчетават високо техническо ниво, което се подразбира от използването на електричество, и части от механизъм от камък?

Швейцарският писател и уфолог Ерик фон Деникен има отговор на този въпрос. Той е сигурен, че дискът на Сабу не е оригинално парче, а просто имитация. Древните египтяни са виждали обекти на силно развита цивилизация. Не разбирайки истинската им цел, те пресъздали външния им вид от импровизиран материал - камък, смята Деникен. Неговото обяснение също не изглежда убедително.