Днес Земята се намира най-далеч от Слънцето
Разстоянието се променя с около 3% през годината

Тази нощ, 3 юли, в 23:00 българско време, Земята премина през афелий - точката от орбитата си, която е най-далеч от Слънцето. В този момент тя ще бъде на разстояние от около 152.1 милиона километра - най-голямото за годината.
Видимият диаметър на Слънцето днес е с около 3% по-малък, отколкото на 4 януари, когато Земята се намира в перихелий - най-близката до звездата ни точка на орбитата. Тогава разстоянието между Слънцето и Земята е малко над 147 млн. км. Това може да се забележи, ако се сравнят професионални изображения на Слънцето, направени от астрономи в началото на януари и началото на юли.
Най-близо до Слънцето Земята е през зимата, а най-далеч - през лятото. Приближаването и отдалечаването на планетата до слънцето обаче не е причина за смяната на сезоните. Те се дължат на наклона на оста на въртене на Земята спрямо равнината на нейната орбита.
Разстоянието между Земята и Слънцето се променя с около 3% през годината, тъй като орбитата има леко овална форма и описва траектория, наречена елипса. На практика това отклонение е сравнително малко, защото орбитата на Земята е почти кръгла, уточняват астрономите.