До края на 2022 г. от Русия ще избягат 15 000 милионери
Очаква се повече от 15 000 милионери да избягат от Русия тази година. Богатите граждани обръщат гръб на режима на Владимир Путин след инвазията в Украйна, според анализ на миграционните данни.
Около 15% от руснаците с повече от 1 милион долара в готови активи се очаква да емигрират в други страни до края на 2022 г., според изследвания, базирани на данни за миграцията на Henley & Partners - базирана в Лондон фирма, която действа като посредник между супербогатите и държави, които продават гражданството си.
"Русия се обезкървавява по отношение на милионерите", казва Андрю Амойлс, ръководител на изследванията в New World Wealth, която е събрала данните за Henley & Partners. "Заможните хора емигрират от Русия с постоянно нарастващ брой всяка година през последното десетилетие - ранен предупредителен знак за настоящите проблеми, пред които е изправена страната. Исторически, сривовете на големите държави обикновено са били предшествани от ускоряване на емиграцията на богати хора, които често са първите, които напускат, тъй като разполагат със средства за това."
Предвижда се Украйна да претърпи най-голямата загуба на лица с висока нетна стойност (HNWI) като част от населението си, като се очаква 2800 милионери (или 42% от всички HNWI в Украйна) да напуснат страната до края на годината.
Богатите по света традиционно се преместват в САЩ и Обединеното кралство, но от Henley & Partners казват, че се очаква Обединените арабски емирства да ги изпреварят като дестинация № 1 за милионери емигранти. "Обединеното кралство загуби короната си в центъра на богатството и САЩ избледняват бързо като магнит за богатите в света, като се очаква ОАЕ да ги изпреварят, като привличат най-големия нетен приток на милионери в световен мащаб през 2022 г.", пишат от Henley & Partners в своя доклад, който се основава на "систематично проследяване на тенденциите за миграция на международни частни богатства".
Очаква се около 4000 HNWI да се преместят в ОАЕ до края на годината, преди Австралия, която се очаква да привлече около 3500, Сингапур (2800) и Израел (2500).
Голям брой милионери също се очаква да се преместят в "трите госпожици": Малта, Мавриций и Монако.
"Малта беше една от големите истории за успех на Европа през последното десетилетие, не само по отношение на миграцията на милионери, но и по отношение на цялостния растеж на богатството", обяснява Амоилс пред The Guardian. "В момента това е един от най-бързо развиващите се пазари в света, с ръст на богатството в щатски долари от 87% между 2011 и 2021 г. Гражданството чрез процес на натурализация донесе значително ново богатство на островната държава и му се приписва тласък на силния растеж на Малта в множество сектори, включително финансови услуги, IT и недвижими имоти. Очаква се приблизително 300 милионери да се преместят в Малта през 2022 г."
The Guardian съобщи миналата година, че много богати хора, които купуват "златни паспорти" за Малта (и по този начин за ЕС), често планират да прекарат малко време в страната. По това време Henley & Partners заявиха, че се "гордеят с услугата, която са предоставили на Малта и нейния народ".
Островната държава в Индийския океан Мавриций е описана от Henley & Partners като "магнит за богатство" поради създаването на международен финансов център, предлагащ значителни данъчни облекчения. Страната няма данък върху капиталовите печалби, няма данък върху наследството и максимална данъчна ставка от 3% от световните компании.
Според доклада за богатството на Африка за 2022 г., Мавриций сега е дом на 4800 HNWI в сравнение с 2700 преди десетилетие. Очаква се приблизително 150 милионери да се преместят в Мавриций през 2022 г., главно от Южна Африка и Европа.
Монако отдавна привлича супербогати в света, защото не начислява данък върху доходите, данък върху капиталовите печалби или данък върху имуществото. Малко под седем от 10 души, живеещи в Монако, са милионери в долари.
Очаква се населението на HNWI в Обединеното кралство да намалее с 1500, което ще доведе до 738 000 души с повече от 1 милион долара готови активи. В момента в света има малко над 15 милиона HNWI.