Доклад: Двойни стандарти при разследването на корупцията у нас
Големият провал на наказателното правораздаване се крие в резултатите от така наречените "дела с висок обществен интерес"
Големият провал на българското наказателно правораздаване несъмнено се крие в резултатите от така наречените "дела с висок обществен интерес", пише в „Доклад за върховенството на правото и бизнес средата в България 2023 г.", който включва анализи от изтъкнати юристи в България и бе представен днес. Организатор на събитието е Американската търговска камара у нас.
Според документа причина за това са двойните стандарти и избирателността при започването и провеждането на разследвания срещу известни и влиятелни фигури от политиката и бизнеса, дългата продължителност на съдебното производство, пълната липса на обещаните в началото резултати.
Сред препоръките е отбелязана като наложителна реална промяна в реакцията срещу корупцията по високите етажи на властта и политиката, злоупотребата с публични ресурси, ерозията на свободната пазарна конкуренция, медийния контрол и лошата инвестиционна среда.
Анализаторите, изготвили анализа, посочват, че има проблем с правомощията на главния прокурор. И уточняват, че става дума за "ограничените възможности за баланс и външен контрол при изпълнението на основната му функция да осъществява наказателно преследване".
Според доклада друг въпрос, който следва да се разгледа, е фактът, че разследващите органи са изцяло процесуално подчинени на държавния обвинител. Липсата на каквато и да е процесуална самостоятелност на следователите подкопава техния конституционен статут на магистрати като част от съдебната власт. Гарантирането на тяхната автономия ще изисква цялостно преформулиране на установената концепция за водещата роля на прокурора в стадия по разследването, смятат анализаторите.
Те препоръчват и реформа в наказателния процес. В сравнение с други наказателно-процесуални системи (особено западноевропейските) България се характеризира с по-обременителни процедури и формалистичен подход. Това поражда някои обясними рискове за върховенството на закона.