ДПС-ДПС: За нас е важно българските граждани да владеят и официалния книжовен език, и своя майчин език

Политика
10:17 - 21 Февруари 2025
1107
ДПС-ДПС: За нас е важно българските граждани да владеят и официалния книжовен език, и своя майчин език

Парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС (ДПС-ДПС) почете с декларация Международния ден на майчиния език и паметта на българските граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, език и култура. Декларацията по повод днешния 21 февруари - Международен ден на майчиния език, представи от трибуната на парламента Джейхан Ибрямов, народен представител от ДПС-ДПС. В текста на декларацията се припомня, че тази дата е определена от ЮНЕСКО за международен ден на почит през 1999 г., а през 2002 г. е призната и от ООН. 

„Нейното отбелязване е важно за всеки човек и за всяка нация. В България това отбелязване е свързано с особена чувствителност – за нас тази дата е не само празник, но и ден, в който следва да почетем паметта на десетки български граждани, загубили живота си, защитавайки своето име, своя език и своята култура, да споменем хилядите репресирани, пожертвали свободата си да съхранят идентичността си, да припомним и за напусналите родните си места и лишили се от всички материални ценности в името на достойнството и самоуважението“, посочи Джейхан Ибрямов.

В декларацията се казва още, че за майчиния език могат да се кажат много неща - че е богатство, че е част от езиковото многообразие, че съхранява културните традиции в света и формира толерантност и диалог. 

„Винаги има пресечни точки и неща, които свързват хората в различни общности - културни, граждански, религиозни и териториални, професионални. Те правят всеки човек такъв какъвто е и какъвто може да бъде, част от тях са индивидуален избор и определят неповторимостта на всеки човек, другата част е същността, принадлежността към етническа и религиозна общност, към гражданство и родина, към наднационални култури и общочовешки ценности", добави Ибрямов. 

В декларацията се посочва, че липсващите от 2002 г. насам учебници по майчин език вече са факт и се изтъква, че в началото на 2023 г. Народното събрание е постигнало още една малка победа –осигуряването на учебници по майчин език. 

„Европейските ценности и препоръки определят учебният предмет майчин език, наред с официалния, като първата от осемте европейски ключови компетентности за учене през целия живот, а те формират общообразователните предмети. В българското образование, обаче, този предмет не е сред тях. Не може учебният предмет чужд език да е общообразователен, а майчиният да не е.

За нас е еднакво важно българските граждани да владеят, както официалния книжовен език, така и своя малцинствен език

и то да го владеят добре, за да имат самочувствие на достойни граждани и да комуникират със себеуважение на майчиния си език, за да имат един по-богат свят“, каза още Джейхан Ибрямов.