Дупница пита: Къде отидоха парите за паметник на Невена Коканова?

Един наш общественик събираше средства. Събра каквото събра и после се ската - пишат съграждани на актрисата

Новини
22:00 - 12 Декември 2024
8357
Дупница пита: Къде отидоха парите за паметник на Невена Коканова?

На днешната дата е родена една от най-талантливите български актриси - Невена Коканова. Ражда се на 12 декември 1938 г. в Дупница, но цял живот се срамува от родния си град и крие откъде е . Майка ѝ е от известна австрийска аристократична фамилия, а баща ѝ е бил политически затворник в Белене.

Започва кариерата си като стажант-актриса на 18 години през 1957 г. в Ямболския драматичен театър, без да има специално образование. Следват Драматичен театър „Рачо Стоянов“, Габрово, Драматичен театър „Сава Огнянов“ в Русе и Сатиричен театър „Алеко Константинов“.

Изиграва над 50 роли в киното. Снима се за пръв път в ролята на Ема във филма „Години за любов“ (1957) на режисьора Янко Янков. Изпълнява ролята на Ирина от екранизацията на романа „Тютюн“ (1962) (реж. Никола Корабов), България/СССР, Жана от „Инспекторът и нощта“ (1963) (реж. Рангел Вълчанов), Лиза от „Крадецът на праскови“ (1964) (реж. Въло Радев), Ана от „Карамбол“ (1966) (реж. Любомир Шарланджиев), Неда от „Отклонение“ (1967) (реж. Гриша Островски), Герда от „С дъх на бадеми“ (1967) (реж. Любомир Шарланджиев), Тинка от „Момчето си отива“ (1972) (реж. Людмил Кирков) и много други.

През 1969 г. се снима във филма на голямата италианска кинорежисьорка Лилиана Кавани „Галилео Галилей“.

Неин съпруг е известният български режисьор Любомир Шарланджиев. Нейният брат Димитър Коканов също е актьор. 

Тежко онкологично заболяване отнема живота й без време, когато Невена е на 61 години. Тя почина на 3 юни през 2000 година.

Преди 5 години художници от цялата страна се присъединиха към каузата за издигане паметник на Невена Коканова в Дупница, припомня Lupa.bg. Инициатор бе дупнишкият музикант и общественик Николай Табаков, който е политик от „Демократична България“. Той организира благотворителна изложба и събираше пари за паметника, който така и не се направи. 

"Един наш ...общественик събираше пари да ѝ прави паметник. Събра каквото събра и после се ската. Отдаде се на сваляне на руски знамена" - пишат дупничани и се питат къде отидоха парите за паметника?