Екокатастрофа? Рибари събраха тонове пластмаса в Черно море

Над 7 тона свободно плаващи в Черно море рибарски мрежи и други отпадъци като пластмаса и метали са събрани и извадени на брега от екипажите на корабите на варненското риболовно сдружение „Черноморски изгрев”. Това става в рамките на дългосрочния проект „Най-ценния улов“ по инициатива на компанията за устойчиви рибни продукти „Черноморски улов“ в партньорство със сдружението, съобщават организаторите на инициативата, пише в. "Монитор".
Общата дължина на събраните мрежи се изчислява на близо 50 км, което е разстоянието от нос Емине до Варна – част от покритата територия по време на инициативата. Кампанията „Най-ценния улов“ започна в Деня на Черно море (31 октомври 2020 г.) В продължение на повече от 6 месеца 25 кораба от риболовно сдружение „Черноморски изгрев“ събираха отпадъците в Черно море, за да бъдат извадени на брега и подготвени за повторна употреба.
Проектът има за цел ограничаване на щетите от призрачния риболов в Черно море, както и да хвърли светлина върху проблема. Крайната цел е опазването на Черноморската фауна, а извадените от морето мрежи да бъдат рециклирани и повторно въведени в създаване на нов продукт, като процент от всички приходи на „Черноморски улов“ се отделят за финансиране и развитие на каузата.
Призрачният риболов е една от големите заплахи за моретата и океаните в глобален мащаб. Черно море не прави изключение. Изгубени или изоставени риболовни мрежи продължават да се носят свободно във водата и улавят в смъртоносна хватка риби и морски бозайници.
По данни на Института по Океанология към Истанбулския университет, ежегодно в Черно Море попадат хиляди подобни мрежи с обща площ над 100 кв. км, а реалният обем и последици за екосистемите в Черно море имат нужда да бъдат по-добре изяснени.
Ето защо, проектът „Най-ценния улов“ ще спомогне и за по-ясното дефиниране на мащабите и въздействието на проблема. „За нас този проект е въпрос на чест, но и инвестиция в бъдещето. Рибарите сме тези, които най-много пазим морето. За нас то е дом, ние милеем и се грижим за дома си“, коментира председателят на рибарското сдружение „Черноморски Изгрев“, Емил Милев-Лаврака.