Експерт пред Lupa.bg: Има обвързаност между Борисов и Захариева
Екатерина Захариева редом с Бойко Борисов посрещна вчера делегацията на македонския премиер Зоран Заев. Това показва, че не става въпрос само за тясно партийна политика, а за обвързаност между двамата. В няколко правителства на Борисов Захариева бе винаги номинирана за външен министър. Това заяви пред доц. Спас Ташев от БАН по повод посещението на македонския министър-председател у нас.
„От тази гледна точка трябва да направим преглед на подготвеността на Екатерина Захариева. Редно е да припомним, че преди време тя заяви, че признавайки Република Македония признаваме и нейната Конституция, в която е записано какъв е официалният език на Скопие. Захариева индиректно внушаваше, че ние признаваме македонския език. Това изказване навремето предизвика огромни скандали и показа неподготвеността й като външен министър да коментира такива теми. Тя сякаш не знае, че езикът не е обект на международно признание“, посочи доц. Ташев.
По думите му на България липсва стратегия по отношение на Северна Македония.
„По време на нашето европредседателство лансирахме бомбастичната идея, че интеграцията на Западните Балкани е наш приоритет. Въпреки че преди това сред някои членове на ЕС имаше скептицизъм по този въпрос, изведнъж като папагал започна да повтаря това, а ние се похвалихме, че сме имали успешен мандат, ориентиран към евроинтеграцията на Западните Балкани. Ние пропиляхме нашето европредседателство, защото не посочихме реалните проблеми на Западните Балкани. Нима антибългарската политика в Скопие е от сега? Но когато имахме най-мощните лостове в наши ръце мълчахме.
Глупостта ни стигна до там, че безропотно приехме твърдението, че Македония и Албания са част от Западните Балкани. Македония чисто географски е в Централните Балкани, като нейната източна част е в Източните, защото всичко на изток от реките Вардар и Морава принадлежи именно към тях. А от политическа гледна точка не виждам какво общо може да има Албания с постюгославското пространство. Освен че през 1948 г. Югославия се опита да я погълне по същия начин, както имаше апетит и за Пиринска Македония. Без да анализираме тези процеси, ние работехме срещу своя собствен интерес. Когато можехме да наложим темата за правата на човека в Скопие, българското правителство начело с Борисов пропиля тази възможност. След което същото това правителството през 2019 г., без да направи задълбочен анализ, обърна политиката на 180 градуса като прие рамковата позиция, а парламентът декларацията, в която се оформят нашите искания към съседката ни. А те неминуемо водеха до ветото“, припомни ученият.
„Без нищо да се е променило през изтеклите две години, изведнъж Борисов отново сменя собствената си позиция на 180 градуса и кашата, която сам забърка, я стовари върху служебното правителство. Стана ясно, че той използва за користни цели това свое последно политическо жонгльорство, което няма до донесе активи на неговата партия. 85% от българския народ е за строга политика към нереформирано Скопие, т.е. искаме да скъса с тоталитарните практика, за да влезе в ЕС“, посочи доц. Ташев.
"Борисов със смяната на позицията си за Северна Македония се надява да се снемат част от някои индиректни обвинения срещу него от САЩ. Знае се, че в списъка с корумпирани лица е непълен и се споменава за един бивш премиер, чието име не е посочено. Нека всеки български гражданин да реши за кого става въпрос. В момента виждаме обаче само един бивш министър-председател, а покрай него и един бивш външен министър, които за пореден път си сменят позицията за Северна Македония на 180 градуса. Кога са били искрени?“, попита ученият.
„Това не е надграждане, а разграждане на външната ни политика. Чрез него България не просто изпада в изолация, а изгражда самоизолация“, каза още експертът.