Ендокринолог : Не хранете децата си с боклуци

Според д-р Анна-Мария Борисова семейството е виновно за да има толкова много затлъстели деца и възрастни

Новини
12:50 - 26 Октомври 2024
10470
Ендокринолог: Не хранете децата си с боклуци

Не хранете децата с храни-боклуци, призова пред БГНЕС ендокринологът проф. Анна-Мария Борисова, дългогодишен председател на Българското дружество по ендокринология.
 
Семейството основно носи грижата за това да създава поколение, което да се храни качествено, да има двигателна активност и да не допусне децата да бъдат с наднормено тегло и затлъстяване.

С ендокринолога разговаряме за опасността от развитие на предиабет и захарен диабет тип 2.

Във вторник беше представено проучване, което показва, че пациенти, които са били с предиабет през 2012 година, пет години по-късно – през 2017 година, половината от тях са вече диабетици. Според проф. Борисова това от една страна показва незаинтересованост на лицето, а от друга – слабости на здравната система.

Хората трябва и сами да положат грижа за себе си.

Това е въпрос на здравно възпитание, култура и традиция, смята проф. Борисова и изрази съжаление, че в много семейства се позволява на малки деца да употребяват храни-боклуци и да стават дебели.

„Много от пълните хора от детска възраст са такива, което означава, че семейството основно носи грижата за това да създава поколение, което да бъде качествено хранено, да има двигателна активност и да не допуснат да бъдат с наднормено тегло и затлъстяване“, заяви ендокринологът и призова да се спре с висенето по цял ден пред компютри и телефони.

Децата и младите не знаят как да комуникират помежду си, защото комуникират само с едни вещи.

Председателят на Българското дружество по ендокринология обърна внимание, че училището има второстепенна роля, но не по-малко важна.

„Подчертах, че всичко това е въпрос на възпитание в семейството най-напред, когато детенцето е мъничко, а след това училището да продължи в същата посока“, каза специалистът, като допълни, че родителите трябва да са възпитани и да предадат своите навици и традиции в семейството и по този начин да поддържат и те самите, и децата нормално тегло.

Използването на лекарства за диабети за отслабване е „хазартно лечение“.

Ендокринологът коментира и казуса, свързан с липсата на лекарства за диабетици в аптеките, както и употребата им с цел отслабване.

„Скандално е. Скандално е във всяка посока. Първо, скандално е да се употребяват лекарства ей така, защото се отслабва. Когато се изписва тази група лекарства, предварително се правят много подробни изследвания, защото те имат странични ефекти“, обясни проф. Борисова и уточни, че преди да се употребяват лекарства за диабетици трябва да се направят много изследвания, включително на задстомашната жлеза, на чернодробната система, да се провери щитовидната жлеза дали има възли, или няма.

При 70% от случаите на Хашимото няма симптоми, които да алармират пациента.

Председателят на Българското дружество по ендокринология обърна внимание и на автоимунните заболявания на щитовидната жлеза.

„Няма симптоми и това е проблемът. 70% от случаите на Тиреоидит на Хашимото през цялото време са с нормални хормони и като има нормални хормони, човек няма оплаквания“, заяви проф. Борисова и добави, че най-често откриването на автоимунни заболявания е въпрос на случайно диагностициране.

Специалистът препоръча в семействата, в които има член с автоимунно заболяване – било то на щитовидната жлеза, или не, активно да се направят изследвания на кръвта, както и ехографски. Въпреки, че предимно жените страдат от автоимунни заболявания, то такива има и при мъжете.

Ендокринологът подчерта, че голямо внимание трябва да има към бременните жени, при които в доста голям процент има автоимунни тиреоидни заболявания, което би могло по време на бременност да доведе до нарушение във функцията на щитовидната жлеза, а това се отразява на плода.

„Тиреоидните хормони са изключително важни за развитието на нервната система на плода. Той няма собствена щитовидна жлеза, той чака на мама и ако мама не се справя, ще имаме проблеми с IQ-то, тоест с интелектуалния багаж на плода“, информира специалистът.

Вместо за скъпа прическа, плащайте за редовни изследвания!

Проф. Борисова апелира всички хора да се грижат за себе си и да правят реални изследвания.

„Не ходете на скъп фризьор, плащайте за изследвания, за да знаете какво е вашето състояние. Това е най-важното! Най-важното е здравето! Грижете се за себе си“, призова в заключение тя.