ЕП удари лошо Скопие : Заличиха „македонския език и идентичност“ от важен доклад

Документът подчертава необходимостта от конституционни промени в страната, включително вписването на българите в Конституцията

Новини
14:50 - 09 Юли 2025
4395
ЕП удари лошо Скопие: Заличиха „македонския език и идентичност“ от важен доклад

Европейският парламент одобри годишния доклад за напредъка на Република Северна Македония по пътя към членство в ЕС, като заличи спорните формулировки, свързани с македонския език и идентичност, съобщи БТА.

Документът беше приет с 461 гласа "за", 121 "против" и 107 "въздържал се" от общо 689 гласували в пленарната зала. Това е първият подобен доклад за страната за последните три години.

Изменение 21, предложено от евродепутатите Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна ("Обнови Европа"), премахна от параграф 3 текста "при пълно зачитане на македонския език и идентичност". То беше прието с 458 гласа "за", 109 "против" и 118 "въздържал се".

Именно това споменаване на македонски език и идентичност предизвика напрежение у нас. 

При гласуването му в комисията по външни работи на ЕП на 24 юни, текстът беше одобрен с 40 гласа "за", 19 "против" и 10 "въздържал се", но не бе допусната устна поправка от ЕНП за добавяне на определението "съвременен" към спорната формулировка. Тогава възръжения от унгарски евродепутати блокираха нанасянето на поправки в доклада. 

Впоследствие, преди днешното гласуване в Страсбург, представители на ЕНП, Социалистите и демократите, "Обнови Европа" и Зелените внесоха писмено предложените изменения.

Република Северна Македония подаде молба за членство в Европейския съюз през март 2004 г. и получи статут на кандидатка през декември 2005 г.

Документът подчертава необходимостта от конституционни промени в страната, включително вписването на българите в Конституцията

— ключово условие за напредъка към членство в ЕС. Евродепутатите предупреждават за засилващо се външно влияние, особено от Сърбия, Русия и Китай.

В доклада е включено осъждане на проекта "Сръбски свят", който според Европейския парламент подкопава суверенитета на Северна Македония и целия регион. Посочено е, че представители на правителството в Скопие подкрепят и популяризират тази концепция. Според текста, проектът е насочен не само към икономическа интеграция, но и към промяна на държавните граници, включвайки Република Сръбска, Черна гора, Косово и Северна Македония.

Отбелязва се и необходимостта от отваряне на архивите на югославските тайни служби

УДБА и КОС, за да се преодолее тоталитарното наследство и да се засилят демократичните институции в региона.

Докладът предупреждава, че Северна Македония е мишена на хибридни операции за влияние. Специално се посочва ролята на сръбски таблоиди и медии, които разпространяват кремълска пропаганда и антиевропейски наративи. Китай също е критикуван за опити за контрол чрез информационна война, инвестиционна дипломация и непрозрачни клаузи в договори.

Документът разкрива случаи на финансиране на скрито платено съдържание от китайски дипломатически структури,

както и използване на сръбски медии от Русия за разпространение на антинатовски послания. Изразена е тревога от ролята на Унгария и Сърбия в подкрепа на геополитическите интереси на Китай и Русия, включително чрез съмнителни финансови потоци и заемни договори.

Преди дни президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска заяви, че поправките към доклада на Европейския парламент за напредъка на страната в евроинтеграцията показват "демократичен дефицит в ЕС". Силяновска заяви, че характерът на поправките е показал,

"че не само светът, но и Европа, и ЕС имат сериозен проблем с демокрацията",

цитирана от сайта "Вечер".

А вчера премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че в Европейския парламент "има голям брой евродепутати, които се обаждат и казват, че няма да гласуват за поправката, чиято цел е по талибански начин от доклада" на Европарламента за напредъка на страната към ЕС "да бъдат изтрити македонският език и македонската идентичност".

Е, очевидно „талибаните“ в ЕП са повече...