ЕС обсъжда своята роля в помощта за Украйна

Украйна
13:33 - 27 Март 2025
597
ЕС обсъжда своята роля в помощта за Украйна

Франция се ангажира да предостави още 2 милиарда евро военна помощ на Украйна, включително ракети, изтребители и средства за противовъздушна отбрана.

Обещанието беше направено от президента Еманюел Макрон по време на третата среща на т.нар. "коалиция на желаещите", в която участват около 30 лидери, сред които премиерите на Великобритания и Полша, генералният секретар на НАТО Марк Рюте, италианският министър-председател Джорджия Мелони и турският вицепрезидент Джевдет Йълмаз. Сред участниците е и българският премиер Росен Желязков. 

В срещата участва и украинският президент Володимир Зеленски, който все повече усеща намалената подкрепа на САЩ и търси неин заместител в Европа.

Срещата в Париж има за цел не само да подсили военната устойчивост на Украйна в настоящия момент, но и да очертае евентуална роля на Европа в бъдещи преговори за мир с Русия. Обсъжда се и възможността за създаване на бъдеща "сила за гаранции", позиционирана извън фронтовата линия, която да действа като възпиращ фактор срещу бъдеща руска агресия.

Въпреки че Съединените щати не участваха в срещата, френски представители заявиха, че резултатите от форума ще бъдат споделени с Вашингтон. Киев и Москва по-рано тази седмица получиха отделни предложения от САЩ за прекратяване на ударите по енергийна инфраструктура и в Черно море, но според европейски дипломати мирното споразумение все още е далечна цел.

"На първо място обсъждаме спешната подкрепа за Украйна. Тя трябва да продължи, защото е необходима за съпротивата", заяви Макрон. От своя страна, Володимир Зеленски изрази надежда, че още държави ще обявят нови пакети с помощ.

Британският премиер Кийр Стармър подчерта, че международната общност трябва да се обедини в подкрепа на Украйна, докато Италия отново заяви, че ще изпрати войски само в рамките на мандат на ООН. Руският външен министър Мария Захарова обвини Франция и Великобритания в "замисляне на военна интервенция под прикритието на мироопазваща мисия", предупреждавайки за риск от пряк военен сблъсък с НАТО.