ЕС разследва пристрастяващи ли са Facebook и Instagram за непълнолетните

САЩ
14:40 - 16 Май 2024
3371
ЕС разследва пристрастяващи ли са Facebook и Instagram за непълнолетните

Европейският съюз започва официално разследване на социалните мрежи Facebook и Instagram на Meta съгласно Закона за цифровите услуги (DSA), съобщава "Юронюз".

Целта е да се провери дали техните мерки за защита на непълнолетни онлайн са в съответствие с правилата на платформата.

Разследването се фокусира върху дизайна на онлайн интерфейсите на Facebook и Instagram, които биха могли да "използват слабостите и неопитността на непълнолетните и да доведат до пристрастяване", обясни Европейската комисия.

В допълнение ще се проучва дали Meta спазва смекчаващите мерки за предотвратяване на достъпа на непълнолетни до неподходящо съдържание, както и дали инструментите за проверка на възрастта, използвани от Meta, са разумни, пропорционални и ефективни.

Освен това Комисията ще провери дали платформите са предприели подходящи и пропорционални мерки, за да осигурят високо ниво на поверителност, безопасност и сигурност за непълнолетните като цяло.

"Опасяваме се, че Facebook и Instagram може да стимулират поведенческа зависимост и че методите за проверка на възрастта, които Meta са въвели в своите услуги, не са адекватни, поради което ще проведем задълбочено разследване. Искаме да защитим психическото и физическото здраве на младите хора", заяви еврокомисарят Маргрете Вестагер.

Разследването започва след анализ на доклада за оценка на риска, изпратен от Meta миналия септември, и отговорите на по-ранни официални искания на Комисията за информация.

Няма определен срок, в който обявените днес разследвания трябва да приключат, уточни на брифинг служител на ЕС.

"Зависи от това колко съдейства платформата, няма защо да предполагаме, че имат причина да не сътрудничат. Относно защитата на непълнолетните, ще вървим възможно най-бързо, но днес е само първата стъпка", посочи служителят.

На 30 април Facebook и Instagram бяха подложени на проверка и относно своите инструменти за борба с дезинформацията.

Разследванията идват, след като на 22 април Комисията започна подобно разследване на TikTok, след като платформата за социални мрежи пусна своето приложение TikTok Lite във Франция и Испания.

Изпълнителният директор на ЕС постави под въпрос приложението за споделяне на видео относно потенциалното му въздействие върху психичното здраве на потребителите, по-специално във връзка с потенциалното стимулиране на пристрастяващо поведение. В отговор TikTok заяви, че доброволно ще спре пускането на Lite за момента.