ЕСПЧ: Задължителните ваксинации са необходими в демократичното общество
Магистратите се произнесоха по жалба на чешки семейства заради задължителни имунизации за деца

Европейският съд по правата на човека реши, че задължителните ваксинации могат да се разглеждат като необходими в демократичните общества.
Решението е взето след жалба, подадена от чешки семейства, заради задължителни имунизации за деца срещу различни болести.
Според съда здравната политика на Чехия е в съответствие с „най-добрия интерес“ на децата, като целта е всяко дете да бъде защитено срещу сериозни заболявания чрез ваксинация или по силата на групов имунитет.
В резултат на това съдът постанови, че не е налице нарушение на правото на зачитане на личния живот от Европейската конвенция за правата на човека.
Това е първият път, в който ЕСПЧ издава решение относно задължителната ваксинация срещу детски болести. Редица експерти казват, че това може да има последици като налагане на политики за задължителни ваксинации срещу Covid-19.
"Това решение увеличава възможността за задължителна ваксинация при условията на настоящата епидемия Covid-19", заяви пред АФП Никола Хервиу, правен експерт, специализант в ЕСПЧ.
В Чешката република има общо законово задължение да се ваксинират деца срещу девет болести, включително дифтерия, тетанус, коклюш, хепатит В и морбили.
Случаят беше заведен в ЕСПЧ от чешки родители, които бяха глобени за неспазване на това задължение за ваксинация или на чиито деца бе отказан прием в детска градина по същата причина.