Ето какво бави делото за катастрофата с колата на Кирил Петков

В удара загина шофьорът на другия автомобил, а съпругата му бе тежко ранена

Новини
11:40 - 24 Август 2024
6584
Ето какво бави делото за катастрофата с колата на Кирил Петков

Разследването на катастрофата от 16 май, с участието на колата на НСО, в която се возеше съпредседателят на ПП Кирил Петков, все още не е приключило. Това каза за "Сега" зам.-шефът на военната прокуратура в Сливен Георги Василев. Делото се води от военната прокуратурата заради НСО. 

Инцидентът стана на входа на Аксаково в посока Варна. Автомобил на Националната служба за охрана се удари в друга кола. При катастрофата загина шофьорът на другия автомобил, а съпругата му бе тежко ранена. Шофьорът на НСО пострада леко.

Прокурор Василев обясни, че експертите нямат срок, в който да изготвят заключението си, така че не е ясно кога ще е готово то. Всеизвестно е, че в съдебната система има огромен проблем с експертизите заради липса на експерти, което затлачва голям брой дела.

През май се разбра, че прокуратурата ще наеме и геодезисти, за да направят геодезична снимка и експертиза, които да помогнат в разследването на причините за жестоката катастрофа. Не е ясно обаче дали е успяла и ако да - готова ли е тази експертиза.

Непосредствено след катастрофата шефът на Военно-окръжната прокуратура в Сливен Христо Тинев допусна съпричиняване на катастрофата от страна на водача от НСО. "В хода на разследването ще се установи как се е движел автомобилът на НСО, който участва в катастрофата край Аксаково. Възможно е да има съпричиняване на инцидента от двамата водачи", смята Тинев.

Като се позова на дългогодишния си опит, той предположи, че е възможно служебният автомобил да се е движел с по-висока от допустимата скорост. Позволената скорост в злополучния участък е 60 км/ч. "Става въпрос за неправилна маневра, отнето предимство", обясни пак по това време директорът на Окръжната дирекция на МВР във Варна Андрей Ангелов пред медиите.

Катастрофата стана в навечерието на предсрочните избори през юни и Петков прекъсна кампанията си заради това. 


Делата вече не са "на трупчета", а "на експертизи"
Чака се експертиза. Това е дежурното оправдание защо дадено разследване не приключва. Има и случаи на дела, които "умират" по давност, защото дълго време не е била готова експертизата, която да помогне да бъдат разрешени.
15 Май 2024
Почти веднага беше преасфалтиран участъкът от пътя, където стана инцидентът. Строителната министърка Виолета Коритарова отстрани двама пътни шефове заради светкавичното асфалтиране на мястото. В съобщение на МРРБ бе обявено, че тя е разпоредила незабавно да се образува дисциплинарно производство срещу директора на Областно пътно управление - Варна инж. Явор Пасев и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в ОПУ-Варна Севдалина Казълова.

"Служителите от ОПУ-Варна, със своите действия или бездействия, са допуснали асфалтирането на част от отсечка на пътя Варна-Добрич, при изхода на община Аксаково, където преди дни имаше тежък пътен инцидент, който завърши със загуба на човешки живот", обявиха от МРРБ.

Коритарова изпрати и сигнал до прокуратурата за действията на служителите и на фирмата, извършила ремонта - ДЗЗД "Роуд Проджект", в което участват "Хидрострой" АД и "Транстрой-Варна" АД.

Нейните действия бяха предизвикани от премиера Димитър Главчев, който поиска от нея да извърши незабавна проверка по случая. Министър-председателят очаква в спешен порядък писмените обяснения на министъра, както и какво наказание ще бъде наложено на отговорните за вземането на това решение, обявиха от Министерски съвет.

И досега не е известно дисциплинарните производства да са приключили и има ли резултат от тях. Не е ясно и какво е установила прокуратурата във връзка с този сюжет.