Ето кои държави плащат за руския газ в рубли
А уж никой в ЕС нямаше да влиза в схемата на Москва
Износът на природен газ от Русия за много европейски държави продължава, макар и в по-малък обем от миналата година. След поставянето на условие от руска страна в средата на май, газът да се плаща в рубли - макар и не пряко, а по определена схема - част от европейските страни се отказаха от този вид плащане и съответно от руските доставки.
Други държави от ЕС, и то по-големите, се съгласиха на новата схема за разплащане. А има и държави, които все още обмислят въпроса.
В тази връзка, на основата на официални данни, ТАСС публикува информация за държавите, които към края на юни получават газ от „Газпром“ и по какъв начин се извършва разплащането, както и за държавите, които се отказаха от доставките заради новата схема на плащане.
И така, държавите, които сега не получават природен газ от Русия, или поне не пряко от „Газпром“, са:
- България
- Дания
- Латвия
- Финландия
- Полша
- Нидерландия
- Чехия
- Литва
- Словения
- Естония.
За 4 от посочените държави - България, Дания, Латвия и Финландия - доскоро Русия беше основният доставчик на газ, с чийто доставки страните покриваха почти изцяло нуждите си от синьо гориво.
А за Полша и Литва, руските доставки покриваха над половината от необходимите доставки. При останалите от отказалите да плащат в рубли държави, руските доставки преди месец май са били под половината от необходимия им газ.
Има други 4 европейски страни, които към момента още обмислят дали да плащат в рубли руския газ, който при тях е около и над половината от необходимия им. Това са: Румъния, Гърция, Швейцария и Хърватия, също и Белгия, но нейният внос на руски газ е малък.
Държавите, които се съгласиха да плащат за доставките на газ по определената от Русия схема в рубли, са:
- Германия
- Италия
- Франция
- Австрия
- Унгария
- Словакия
- Северна Македония
От посочените държави, почти изцяло зависими от вноса на руски газ са Австрия и Словакия, а в голяма степен - Унгария и Германия.
А има и група държави, които Русия разглежда като „приятелски“ и при тях начинът на заплащане на доставките на газ не беше преразглеждан, а те са:
- Беларус
- Казахстан
- Молдова
- Армения
- Сърбия
- Босна и Херцеговина
- Турция
- Казахстан
- Китай (малки обеми спрямо общото потребление)
От изброените „приятелски“ държави без Китай, всички (почти) изцяло разчитат на вноса на газ единствено от Русия, само Турция и Казахстан - в голяма степен.
При така изнесената информация не става ясно дали все още е валидна позицията на Европейската комисия, че откриването на сметка в рубли в Газпромбанк нарушава режима на санкции на ЕС.