Еврозоната стигна до рецесия, Германия и Франция закъсаха
През последното тримесечие икономиката се е свила с 0,1%, отчитат официалните данни
Спадът на бизнес активността в еврозоната се задълбочи през декември, поставяйки блока в рамките на техническото определение за рецесия, показват внимателно наблюдавани проучвания, цитирани от "Ройтерс".
Проучванията показват широкообхватен спад с влошаване на активността както в Германия, така и във Франция, както и в сектора на услугите и производството.
През последното тримесечие икономиката на еврозоната се сви с 0,1%, показват официалните данни на индекса на мениджърите по поръчките (PMI) за декември - считан за достоврен показател за икономическото здраве - предполагаемата активност вече е намаляла през всеки месец от това тримесечие. Това отбелязва две последователни тримесечия на икономическо свиване, което отговаря на техническото определение за рецесия.
Европейската централна банка намали прогнозите си за растеж за 2023 и 2024 г. в четвъртък.
Предварителният композитен индекс PMI на HCOB, съставен от S&P Global, падна до 47,0 този месец от 47,6 през ноември, опровергавайки очакванията в анкета на "Ройтерс" за покачване до 48,0 и отбелязвайки седмия месец под разделящото ниво 50 между растеж и свиване.
"Спадът на композитния индекс PMI в еврозоната през декември предоставя още доказателства, че икономиката е в рецесия," каза Андрю Кенингам от Capital Economics.
В Германия спадът се влоши, показвайки рецесия в най-голямата икономика в Европа в края на годината. Междувременно активността намаля по-бързо от очакваното във Франция, тъй като търсенето на стоки и услуги във втората по големина икономика в еврозоната се влоши доъплнително.
Германската икономика се очаква леко да се свие тази година и едва да нарасне следващата, тъй като търсенето от чужбина е слабо, държавните субсидии за зеленият преход са ограничени и високите лихвени проценти намаляват активността, каза Бундесбанк по-рано в петък.
Компаниите в британския сектор на услугите обаче отбелязаха още ръст този месец, което предполага, че икономиката разполага с достатъчно импулс за избягване на рецесия поне засега.
Посочвайки, че фирмите в еврозоната не виждат голямо подобрение в скоро време, те намалиха персонала си за втори пореден месец. Съставният индекс на заетостта удари тригодишно дъно от 49,6, малко по-малко от 49,7 през ноември.
PMI за доминиращата индустрия на услугите в блока падна до 48,1 от 48,7, далеч от прогнозата на проучването на Ройтерс за покачване до 49,0.
"Това потвърждава нашите очаквания, че икономиката на еврозоната ще продължи да се свива през Q4, противно на очакванията на ЕЦБ," каза Кристоф Вайл от Commerzbank.
Търсенето на услуги отново намаля, тъй като задлъжнелите потребители, изпитващи затруднения от рекордно високите разходи за заеми във валутния съюз на 20 държави, харчеха по-малко. Новият бизнес индекс се понижи до 46,6 от 46,7.
В четвъртък ЕЦБ остави лихвените проценти задържани и отхвърли залозите за предстоящи съкращения, като потвърди, че разходите по заемите ще останат на рекордно високи нива . Скорошна анкета на Reuters показа, че ще изчака до второто тримесечие, преди да започне съкращаването.
Следващият ход на ЕЦБ трябва да бъде понижаване на лихвените проценти, заяви в петък шефът на френската централна банка Франсоа Вилерой дьо Гало, но намекна, че намаление на ставката не е неизбежно.
Заводите във валутния съюз също имаха още един разочароващ месец. Производственият PMI се задържа стабилно на ниво от 44,2 през ноември - изпреварвайки прогнозата на проучването на Ройтерс за 44,6 и отбелязвайки своя 18-ми месец под 50.
Изходът за измерване на индекса падна до 44,1 от 44,6.
Мениджърите на фабрики обаче бяха по-оптимистични за предстоящата година и индексът на бъдещото производство скочи до 55,6 от 53,3, най-високото му ниво от май.