Фактчекъри: Снимката, на която Костадинов целува ръка на Сорос, е менте

Новини
15:13 - 18 Февруари 2025
4244
Фактчекъри: Снимката, на която Костадинов целува ръка на Сорос, е менте

Снимката от среща между Костадин Костадинов и Джордж Сорос е изфабрикувана, сочи проверка на фактите на factcheck.bg.

На изображението има аномалии в областта на ръцете и ушите, често срещани при използването на изкуствен интелект;

Публикацията се появява в страница за сатирично съдържание, а от авторът й също е създател на подобни постове;

През последната седмица в ТикТок и Фейсбук се разпространява изображение, на което Костадин Костадинов, лидерът на „Възраждане“, целува ръката на американския финансист и милиардер Джордж Сорос. Върху снимката са сложени допълнителни надписи, които гласят: „Защо не отиде преди изборите да му целуваш ръката? Костадин Костадинов предаде народа!“

Видеото събира над хиляда споделяния и множество коментари за по-малко от една седмица в ТикТок, а по-късно кадри от него се появяват и във Фейсбук. Factcheck.bg използва инструмента за обратно търсене на изображения Google Reverse Image Search и откри, че снимката е публикувана на 7 февруари от фейсбук страницата „Колажи и карикатури“. Надписът над оригиналната публикация гласи: „Когато шефът ти каже, че си надминал очакванията му и ще бъдеш повишен“. Авторът на съдържанието – Хумор за работещи с А. Семов – е отбелязан на самата снимка. Страницата е известна с това, че редовно публикува хумористично съдържание, използвайки лицата на политически фигури. 

Дори на пръв поглед изображението да внушава автентичност, част от детайлите подсказват, че то не е истинско.

Много често изображения генерирани от изкуствен изтелект не успяват да пресъздадат точно човешки ръце, уши или очи. Тъкмо това е един от признаците, по които може да се разпознае дали една снимка е истинска или не. В конкретния случай се вижда, че в областта, където Костадинов целува ръката на Сорос, двете ръце се сливат и няма ясно разграничими пръсти, а ухото на Джордж Сорос е несъразмерно голямо. 

Екипът използва няколко инструмента за откриване употребата на изкуствен интелект (Hivemoderation, Wasitai, Illuminarty.ai, бел.авт.) – два от тях дават категоричен резултат, че изображението вероятно е генерирано с изкуствен интелект.