Фалшивите новини разболяват - четете само Lupa.bg

Намаляващото доверие в науката и правителствата по света са сред водещите причини за дезинформацията

Шоу
17:21 - 07 Февруари 2024
2516
Фалшивите новини разболяват - четете само Lupa.bg

Пандемията от COVID-19, избухнала в началото на 2020 г., стана причина за създаването на внушителен брой конспиративни теории. Колкото и налудничаво да звучат повечето от тях, те продължават да се радват на голяма популярност – особено онези, свързани с ваксините, разработени за справянето с опасната болест.

Някои твърдят, че те съдържат микрочипове, други се опасяват, че могат да доведат до безплодие, а пък трети са убедени, че самата пандемия е измама, целяща да бъде установен т. нар. Нов световен ред. Според проучване, проведено в САЩ в края на миналата година, броят на хората, смятащи, че ваксините представляват опасност за здравето, е по-голям в сравнение с този през април 2021 г. Подобни тенденции се забелязват и в други държави. На какво се дължи това? И защо редица лекари алармират, че конспиративните теории се превръщат във все по-сериозен проблем, който не бива да бъде пренебрегван?

„Опасните“ ваксини

„Не бива да подценяваме заплахите, свързани с подвеждащата здравна информация. Трябва да разберем защо подобни конспиративни теории се разпространяват и какво можем да направим, за да им противодействаме“, подчертава проф. Моника Уонг от Бостънския университет. Фактът, че все повече хора се страхуват от ваксините, е много притеснителен, добавя тя. Една от най-популярните конспиративни теории гласи, че те могат да предизвикат заболявания от аутистичния спектър – твърдение, което е категорично отхвърлено от Световната здравна организация (СЗО). Други смятат, че ваксините са опасни за здравето, тъй като съдържат съставки като формалдехид, алуминий и тимерозал. Всички проведени изследвания показват, че те са напълно безопасни, когато се използват в малки количества (какъвто е случаят с ваксините).

Някои хора пък споделят мнението, че повечето медикаменти всъщност са напълно ненужни и има голям брой алтернативни методи за справяне с болестите. Фактите, обаче, сочат нещо различно. Разработването и прилагането на ваксини срещу опасни заболявания като едра шарка, полиомиелит, морбили и рубеола е спасило живота на милиони хора по цял свят. Показателно е, че средната продължителност на живота се е увеличила от 47 години в началото на XX в. до 76 години през 2023 г. Освен това, през същия период детската смъртност е отбелязала значителен спад. В страни като Франция и Великобритания, например, тя е надхвърляла 22 на сто през 1900 г., а в наши дни е под половин процент.


Цената на лъжите

Щетите, които нанасят конспиративните теории, са значителни, отбелязват експертите. Според няколко изследвания, животът на близо 320 000 души в САЩ, починали от COVID-19, е можело да бъде спасен, ако въпросните хора са били ваксинирани. Дезинформацията също така е нанесла тежък удар на американската икономика. Изчисленията на анализаторите сочат, че в разгара а пандемията загубите са възлизали на между 50 и 300 млн. долара на ден.

Това е само върхът на айсберга, смята проф. Уонг. „В социалните медии има огромно количество информация за диети, хранителни разстройства, използването на различни субстанции, хронични заболявания и методи за лечение. Аз и моите колеги изследваме как младите хора използват интернет като средство да се информират по теми, свързани със здравословното им състояние. Истината е, че в повечето случаи те не успяват да се ориентират в лабиринта от данни и често стават жертви на дезинформация“, смята тя. По думите на проф. Уонг, показателни са резултатите от разследване, извършено между 2022 и 2023 г. от журналисти от „Вашингтон пост“ и техни колеги от сайта The Examination. Те разкриват, че компании, занимаващи се с производство на хранителни продукти, добавки и напитки, са плащали големи суми на популярни инфлуенсъри, за да рекламират техните продукти – нещо, за което последователите им са нямали никаква представа.

Лекарите са единодушни, че дезинформацията, разпространявана в социалните медии, не само подкопава доверието във ваксините, но и е пряко свързана с други опасности за здравето на хората. Сред тях са изграждането на неправилни хранителни навици, както и популяризирането на вредни за здравето субстанции и практики. Любопитна подробност е, че дезинформацията се отразява негативно дори и на домашните любимци. Проучване, проведено през 2023 г. в САЩ, установи, че около 53 процента от собствениците на кучета не желаят да ги ваксинират.


Как да се предпазим от дезинформацията?

Намаляващото доверие в науката и правителствата по света са сред водещите причини за дезинформацията. „Процеси като политическата поляризация, на която ставаме свидетели през последните години, както и задълбочаващата се неравност между бедни и богати, са идеална среда за разпространяването на неверни твърдения“, смята проф. Уонг. Социалните медии на свой ред позволяват на хората да изградят свои „информационни балони“, в които да допускат само публикации, отговарящи на техните възгледи, заглушавайки гласа на онези, които са на различно мнение. Според анализ на публикации в „Х“ (новото име на „Туитър“) от периода 2006 – 2017 г., в 70 процента от случаите потребителите са по-склонни да споделят неверни твърдения, отколкото безспорни факти.

Какво можем да направим, за да се предпазим от дезинформацията в глобалната мрежа? „На първо място, винаги трябва да се проверява кой е източникът на дадено твърдение – дали е организация като СЗО, известен експерт, на когото можем да имаме доверие или съмнителен сайт, за който не сме и чували. Освен това, важно е да обръщаме внимание и на това кога е публикуван даден материал. Причината е, че науката непрекъснато се развива и се появяват нови данни, които понякога променят представите ни по различни въпроси“, смята проф. Уонг. Освен това, колкото повече учени споделят дадено твърдение, толкова по-голяма е вероятността то да отговаря на истината, докато онези теории, които съдържат сензационни заключения, много често са откровени манипулации. „Ако пък изпитвате съмнения дали дадена публикация е основана на действителни факти или не, моят съвет е един – просто не я споделяйте с вашите приятели, тъй като може да допринесете за дезинформацията, без дори да го осъзнавате“, обобщава проф. Уонг.