Федерален съд блокира строежа на балната зала на Тръмп в Белия дом
Магистратите постановиха, че за реализацията на мащабния проект е необходимо одобрението на Конгреса
Федерален апелативен съд в САЩ блокира строителството на планираната от президента Доналд Тръмп бална зала на стойност 400 млн. долара в комплекса на Белия дом. Магистратите постановиха, че за реализацията на мащабния проект е необходимо одобрението на Конгреса, съобщи ABC News.
Съдиите Патриша Милет и Брадли Гарсия разкритикуваха решението на администрацията да предприеме безпрецедентни промени по историческия комплекс, без предварително да получи съгласието на законодателната власт.
„Всеки президент е временен обитател, а не собственик на Белия дом
и президентската резиденция“, посочват двамата магистрати. Според тях президентът няма предоставени от Конституцията правомощия самостоятелно да взема решения за подобни мащабни промени по сградата.
Делото беше заведено от Националния тръст за историческо наследство, който настоява строителството да бъде спряно. Апелативният съд приема аргумента, че правомощието за одобряване на подобни промени принадлежи на Конгреса и той не го е предоставял на Тръмп.
„Дали трябва да бъде построена огромна бална зала, е въпрос, който Конгресът трябва да реши“,
се казва още в решението. Съдиите уточняват, че не се произнасят дали самият проект е добър или лош и не изключват възможността той в крайна сметка да бъде реализиран. Строителството обаче не може да продължи без необходимото одобрение от Конгреса, докато съдебният спор е висящ.
Решението е взето с мнозинство, като съдия Неоми Рао изразява особено мнение. Според нея президентът вероятно има правомощия да извършва подобрения по президентската резиденция, а спирането на работата може да създаде допълнителни рискове за сигурността.
Белият дом обяви проекта през юли миналата година. Предвижда се балната зала да бъде с площ от около 90 000 квадратни фута, или приблизително 8 360 кв. метра. През октомври
започна разрушаване на части от Източното крило на Белия дом във връзка с проекта.
Администрацията аргументира част от дейностите и със съображения за националната сигурност. Апелативните съдии обаче постановиха, че подобни опасения не дават автоматично право на изпълнителната власт да заобикаля законовите изисквания. Според тях именно значението на сигурността на Белия дом е допълнителна причина Конгресът да участва в решенията за мащабни строителни проекти там.
Забраната няма да влезе в сила незабавно, а след две седмици. Очаква се администрацията на Тръмп да обжалва решението пред Върховния съд.
Междувременно остава разрешено извършването на определени дейности, които са пряко свързани със сигурността. Сред тях са подземно строителство на съоръжения за националната сигурност, укрепване и защита на Белия дом и обезопасяване на самата строителна площадка.