Федерика Могерини: Икономиката на Русия ще пострада сериозно от санкциите

Политика
10:01 - 28 Април 2022
1659
Федерика Могерини: Икономиката на Русия ще пострада сериозно от санкциите

Икономиката на Русия ще пострада сериозно в бъдеще, не само заради санкциите, но и заради самия свят. Когато започваш такава война, знаеш, че голям поток от средства ще бъде насочен към военната машина, затова мисля, че икономиката на Русия ще пострада сериозно. Това отбеляза бившият дипломат номер едно на Европа Федерика Могерини в интервю за Би Ти Ви. Тя беше в София, за да обсъди с политиците ни енергийната зависимост на Европа от Русия, санкциите срещу Москва и вдигането на българското вето върху старта на преговорите между Скопие и Брюксел.

"Решенията на ЕС бяха добри в едни трудни обстоятелства. Да не забравяме, че Европа има проблем с енергийната зависимост от Русия - нещо, на което трябваше да се обърне сериозно внимание много отдавна. Най-важното е да бъдем последователни и да запомним, че днес, утре и вдругиден трябва да имаме стратегическа автономност в енергийния сектор. И тя трябва да е устойчива напред във времето. Това, което също е важно, е, че мненията вътре в ЕС трябва да са в подкрепа на стъпките, които правителствата и съюзът правят срещу руската агресия", заяви Могерини.   

По думите й санкциите със сигурност ще ударят руската икономика. "Когато започваш такава война, знаеш, че голям поток от средства ще бъде насочен към военната машина, затова мисля, че икономиката на Русия ще пострада сериозно. Трудно е да се каже обаче дали това ще повлияе на решенията на Путин, защото никой освен него не знае какво се случва в главата му. И това е големият проблем - непредсказуемостта на вземането на решения". 

Могерини настоя да започнем незабавно преговори с РСМ и Албания за ЕС.
Да обърнем внимание интеграцията на Западните Балкани, която в момента е блокирана от ветото на България:

"Северна Македония и Албания изпълниха това, което се искаше от тях, за да  започнат преговорите. Това създава голям проблем в доверието в процеса на присъединяване. Някои държави биха казали: Чакайте малко, вие накарахте Северна Македония и Албания да направят определени стъпки, за да започнат преговори, изпълниха ги, а преговорите не започнаха. Защо и ние да го правим? В наш интерес е да започнем преговори с Албания и Северна Македония незабавно. След това процесът е дълъг, това е само началото".