Фермерите с виртуални овце – без Covid помощ

Актуални новини
11:13 - 10 Ноември 2021
1961
Фермерите с виртуални овце – без Covid помощ

Фермерите, които мамят държавата с „виртуални“ животни, стопанства, които не могат да докажат реализация на продукцията си, както и собствениците на нерегистрирани обекти няма да получат подпомагане по COVID схемата.

Критериите са заложени от аграрното министерство, за да не бъде източена мярката и риска парите да не стигнат до реалните фермери, пише agronovinite.com.

Специфичните изисквания касаят наличието на валидно подадено заявление по схемите за обвързано подпомагане и/или по Преходна национална помощ за овце майки и кози майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за 2021 г. и получено подпомагане по същите схеми за 2020 г.

С тях от една страна се удостоверява икономическата активност на земеделския стопанин, а от друга страна контрола по прилагане на помощта, изразяващ се в проверка на допустимите за подпомагане площи и животни.

По този начин от COVID схемата ще бъдат изключени стопанствата с „виртуални“ животни, такива, които нямат доказана реализация на продукцията, както и животновъдни обекти, които не са регистрирани и не отговарят на ветеринарномедицинските изисквания за отглеждане на селскостопански животни. Субсидиите ще бъдат изплатени най-късно до 10 декември 2021 г.

Схемата за държавна помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на COVID-19“ е насочена към земеделските стопани от секторите „Животновъдство“, „Растениевъдство“ и „Пчеларство“ и има за цел да компенсира част от повишените производствени разходи в резултат от въведените противоепидемични мерки.

Нейният бюджет е в размер на 72 млн. лева. Този ресурс ще достигне до 50 000 стопани. От тях 19 652 са в отрасъл животновъдство, като общият бюджет от 37,5 млн. лева ще бъде разпределен по 77 лв./глава за млечни крави, в т.ч. под селекционен контрол и биволи, месодайни крави под селекционен контрол. За планински крави и месодайни крави/юници по 45 лв./глава.

Помощта за овце и кози, под селекционен контрол, ще бъде по 19 лв./глава, а за овце и кози, планински и Преходна национална помощ (ПНДЖ3) – 15 лв./глава. Помощта за пчеларите е 5 млн. лева и тя ще достигне до 6 285 стопанства, като те ще получат по 7 лева за всяко пчелно семейство. За производителите, отглеждащи плодове и зеленчуци са предвидени 29,5 млн. лева за близо 21 хил. стопанства.

Стопаните, които отглеждат ябълки, круши, череши/вишни, праскови/нектарини, кайсии/зарзали, ягоди и малини ще получат по 550 лв/ха. по COVID мярката, а фермерите отглеждащи сливи и десертно грозде по 280 лв./ха. Субсидиите, предвидени за отглеждането на домати, краставици, корнишони и патладжан са 800 лв./ха, за пипер – 1120 лв/ха, за картофи, лук и чесън – 600 лв./ха, за моркови, зеле, дини и пъпеши – 300 лв./ха, за отглеждането на оранжерийни краставици, домати и пипер по 3300 лв./ха, за винени лозя по 170 лв/ха.