Финансист: Валутният борд е унижение за лева
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите, нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа.
Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това отваря всички фронтове на разправии - какво има и няма в хазната, какво е начислено и какво не. Това пречи при съставянето на законодателна инициатива, не могат адекватно да се направят прогнозите и как се въздейства на макроикономическата рамка", посочи той пред БНР.
И посочи, че е "по-добре да се инвестира в капиталовата програма - в растежа на икономиката".
Валери Белчев смята, че валутният борд е най-унизителната ситуация, в която една валута може да бъде поставена.
"Няма съмнение, че трябва да излезем от това нещо и това е унизително за държавата", категоричен е той. Според него при планирания дефицит дълговете са задължителни.
"За данъците е стара тема и все повече политически фактори пропагандират вдигането. Аз смятам, че това не е решение. От структурата на разходите виждаме, че увеличаването на данъците само ще налее повече в същата дупка, ще получим същото в по-голям размер. Държавната администрация трябва да бъде свита, намалена и това ще помогне за по-високи заплати в държавния сектор. Грозна е ситуацията, в която сме, защото се стигна до противопоставяне на държавни служители и еврото. Какво предпочитате – "увеличение на заплати и да не влезем в еврозоната?". Създава се настроение срещу МВР и на чисто битова основа половин милион души, със семейства си, ще са готови да направят компромис със светлото бъдеще на държавата в полза на своя доход", прогнозира финансистът.
За дупката в бюджета той призна, че има такава, но "няма представа за сумата": "Възможно е да получим неприятна изненада, защото ако минем 3% дефицит, изпадаме от критерия за дефицит, което обезсмисля упражнението с еврозоната. Надявам се да не се стига до там. Възможно е част от сметките да бъдат "заметени" задбалансово, за да не стане ясно какво се е случило. Рискът при конвергентен доклад е да не бъдем хванати и обвинени в стъкмистика, както стана при Гърция."