Гей бракове у нас? Половината българи: Не!
36% от сънародниците ни смятат, че еднополовите съюзи ще бъдат признати за право
Еднополовите бракове като право ясно разделят света на две половини. Това показва проучване на „Галъп интернешънъл“, проведено след 59 716 души по света в периода август-октомври 2022 г.
45% от запитаните смятат, че през следващия четвърт век еднополовите бракове ще бъдат признато право, докато 44% не са съгласни. Останалите не могат да кажат.
„Галъп“ уточнява, че твърдението не е тествано в Близкият изток, Северна Африка и Западна Азия, включително Афганистан, Ирак, Израел, Йордания, Либия, Палестина, Сирия, Обединените арабски емирства и Йемен.
Регионите, съгласни с това твърдение, са предимно Северна Америка и ЕС,
докато тези, които са на противоположното мнение в най-голяма степен са Южна Азия и страните от Сахара, следвани от европейските държави извън ЕС.
Възрастта не е сред определящите характеристики по отношение на нагласите към еднополовите бракове. Доходите и образованието обаче са - видимо повече хора с по-високи доходи и по-високо образование очакват, че след 25 години бракът между еднополови двойки ще се счита за право.
Очаквано най-определящи за мнението по този въпрос са религията, различният културен произход и националните характеристики/традиции.
Тайланд, Испания, Словения, Ирландия и Франция са сред първите страни, които се съгласяват с това твърдение. На противоположната страна са страни като Армения, Индонезия и Индия и Сенегал.
У нас бракът между хората от един и същи пол по-скоро не е сред правата, които българите си представят за норма, през следващите няколко десетилетия.
36% от сънародниците ни смятат, че еднополовите бракове ще бъдат признати за право, но 48% са скептични към тази хипотеза. 16% нямат позиция.
В това отношение българите са доста по-скептични от останалите общества в ЕС, но пък и по-склонни да се съгласят с твърдението от много от европейските държави, които не са в Съюза. Близки до нашите (но все пак по-благосклонни към хипотезата, че еднополовите бракове ще са признати за право скоро) са нагласите на обществата в Полша, Румъния и Сърбия.
Българското общество обаче е по-скоро убедено, че еднаквото заплащане между мъжете и жените ще бъде постигнато - 64% смятат, че това ще се случи в обозримо бъдеще. Скептици у нас по отношение на равното заплащане пък са 21%, докато 15% не могат да преценят. По този въпрос обществото ни е по-скоро сред оптимистите в Европа.