Георги Близнашки: Радев подкрепя съдебната реформа

Възможен е политически натиск над Конституционния съд, заяви бившият служебен премиер

Новини
18:18 - 16 Януари 2024
4328
Георги Близнашки: Радев подкрепя съдебната реформа

В политически натиск над Конституционния съд и че президентът Румен Радев тихо подкрепя реформата в основния закон се усъмни конституционалистът и бивш служебен премиер проф. Георги Близнашки.

"Много от тези неща са спорни, да не кажа почти всички. Не случайно има до тук две, надявам се, че ще има трета жалба - БСП все още не е направила своя ход", коментира проф. Близнашки промените в конституцията.

Срещу тях вече са подадени две жалби до Конституционния съд - обща на "Възраждане" и "Има такъв народ", които атакуват всяка една промяна, и на президента Румен Радев, който е срещу всичко без съдебната реформа.

"Не очаквам чудеса поради простата причина, че най-вероятно ще бъде оказан натиск върху Конституционния съд", допусна бившият премиер.

Обясни, че правителството станало възможно след посещение на помощник-държавния секретар на САЩ Джеймс Обрайън.

В четвъртък предстои изслушване на тримата кандидати за двете свободни места в Конституционния съд от квотата на Народното събрание. Това са шефката на групата на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, съдията Борислав Белазелков, издигнат от ПП-ДБ, и адвокатката и депутат от "Възраждане" Цвета Рангелова.

"Те ще се избият още сега", помислил си проф. Близнашки, когато видял кандидатурите на управленските партньори.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов вече обяви, че формациите са се договорили да подкрепят взаимно кандидатите си. И те, и ДПС, са се разписали и под двете. За избиране на съдия са нужни минимум 121 гласа.

"Много е интересно, че президентът на републиката, който внесе своята жалба, защитава най-вече своята къщичка - неговите правомощия и нито дума за т.нар реформа. Той президентът и неговите съветници мълчаливо подкрепят съдебната реформа, което означава, че по всяка вероятност тя ще получи одобрението на Конституционния съд. Това означава, че ни връщат 80 години назад", посочи той пред Би Ти Ви.

Според него у нас има проблем и той е политизирането на съдебната система по американски образец, тъй като от там дошла идеята за конституционна реформа.

Разделянето на Висшия съдебен съвет той определи като "разфасоване" и обясни, че такова нещо няма в другите европейски държави. След промените вече ще има прокурорски и съдийски съвет, както и пленум на двата.

Според него прокуратурата ще се политизира, тъй като шестима от общо десет членове на прокурорския съвет ще се избират от Народното събрание.

Той направи мрачната прогноза, че съдебната система няма да издържи на тези промени и след няколко години ще трябва да започне обратен процес.