Георги Господинов след наградата „Букър“: Народ, който празнува 24 май, не може да бъде унищожен
Не може да бъде и потиснат, смята писателят
„Един народ, който празнува 24 май, който празнува деня на азбуката, не може да бъде унищожен, не може да бъде потиснат. Не може да не създава хубави неща.“ С тези думи писателят Георги Господинов се обърна към десетките българи, събрали се в Кралското географско дружество в Лондон в събота вечер.
Те бяха дошли на концерт за Деня на светите братя Кирил и Методий, прераснал в празненство за престижната литературна награда „Букър“, която романът „Времеубежище“ на Георги Господинов получи в навечерието на празника. Писателят призна, че е бил изненадан от еуфорията около отличието, която някои коментатори сравниха с тази от четвъртото място по футбол на световното в САЩ през 1994 г.
„Най-хубавото е, че тази радост идва за книга, написана на български. Тази радост идва за нещо, което е направено простичко с 30-те букви, които всеки от нас е научил в първи клас. Най-хубавото е това, че би могло да вдъхне кураж на млади хора. Казвам го, защото и аз съм имал нужда от този кураж и съм чел нашите писатели и големи поети, и съм си казвал: Значи може на български език да се правят прекрасни неща“, сподели Господинов.
Преводачката на книгата на английски Анджела Родел, която също споделя наградата с него, пък разкри, че българските букви са променили нейния живот. Тя се сблъсква за първи път с тях, докато е все още ученичка в родната Америка. „Видях ги на една стена, но тогава бях още невежа и помислих, че е руска азбука. Заинтригувах се обаче много и се записах да уча български език“, сподели Анджела Родел. Тя се мести да живее в България, влюбва се в българския фолклор и култура. По време на концерта в Лондон Анджела изпя българска песен под съпровод на кавал от Теодосий Спасов.