Георги Кадиев: Не слушайте откачалника Тръмп, гледайте си Сарафов!

Абсурд е европейците да дават 5% от БВП за оръжие

Свят
17:27 - 09 Януари 2025
3893
Георги Кадиев: Не слушайте откачалника Тръмп, гледайте си Сарафов!

Бившият бесепар, депутат, общинар и журналист Георги Кадиев реши, отвратен от вътрешната ни политическа сцена, този път да коментира какво се случва по света.

Ето неговия колкото забавен, толкова и стряскащ анализ, публикуван в социалните мрежи:

• В САЩ, Тръмп продължава да иска всяка страна от НАТО да дава 5% от БВП за отбрана. Повечето от държавите имат трудност да стигнат 2%, да не говорим за 5%, а и самите САЩ са на 3.5%. За да достигне 5%, държава като Холандия трябва да харчи 55 млрд. евро, а днес дори Франция харчи 47 млрд. евро... та никакъв шанс Холандия да има по-голям военен бюджет от Франция. И няма нужда и ние да се напъваме и да даваме все повече за отбрана. Нямаме икономика, която да издържи това. А и защо да слушаме Тръмп, който според мен си е леко откачалка и вече заплаши 2 държави от НАТО, че ще им отнеме територия- Канада и Дания.

• В Турция, премиерът на иракски Кюрдистан Барзани направи неофициално посещение в Анкара, за да обсъди Сирия и особено съдбата на про-кюрдските милиции там. Израел вече официално предупреди, че Турция може да се превърне в по-голяма заплаха за Израел от Иран, ако продължава да подкрепя сунитски ислямисти в Сирия. Турция засега е големият победител от случващото се в Сирия, и макар да е малко вероятно да влезе в пряк конфликт с Израел и САЩ, може да го направи през местни проксита. Ердоган си е поставил за цел да съкруши всякаква кюрдска съпротива, като се очаква тези дни лидерът на кюрдите в Турция Абдула Йоджалан да призове за разоръжаване на ПКК. Йоджалан „празнува“ 25 години в затвора на 15 февруари 2025.

• В Азербайджан, президентът Илхам Алиев нарече Армения „фашистка държава“ и настоя на пряка граница между Азербайджан и Турция през т.нар. коридор Занзегур. Конфликтът там ще продължи да тлее, подобно на израелско-палестинския.

• В Албания, техният КЕВР намали цената на ел.енергия за домакинствата с 10.5%, докато нашият я увеличи с 8.42%. Албания има две тарифи, което и ние трябваше отдавна да въведем, за да не стимулираме хората да си отопляват басейните или зареждат електромобили за по 150 хил.лв.със субсидирана ел.енергия. Домакинствата в Албания, които потребяват до 700 квтч/месец, ще плащат намалена тарифа от 8.5 леки (0.17 лв.) за квтч. Потреблението над 700 квтч./месец ще се плаща по стандартната тарифа от 9.5 леки/квтч (0.19 лв.) Това е първото намаление на цена на ел.енергия за последните 35 години в Албания след промените през 1989 и, естествено, е свързано с предстоящите избори.

В Босна, правителството вдига минималната заплата с цели 62% на 1000 конвертируеми марки (така се нарича босненската валута и е равна на 1 немска марка), което е равно на 1000 лв. Не е ли странно да сме от 17 години в ЕС и държава като Босна с никаква икономика да има минимална заплата колкото нашата?
В Казахстан, правителството излезе с официално съобщение за интерес към закупуване на Лукойл-Нефтохим от страна на държавната петролна компания КазМунайГаз. Това със сигурност е някаква схема на руснаците- КазМунайГаз има две рафинерии в Румъния, иска да затваря едната, и последното, което му трябва е още една рафинерия в региона. През 2023 казахстанците доставиха едва 9 хил.тона нефт за Лукойл Нефтохим, на сотйност 5 млн. долара. През 2024 изведнъж доставиха 418 хил. тона петрол на стойност 244 млн. долара. Вие вярвате ли, че е казахски петрол или като мен мислите, че е руски, брандиран като казахски?

В Хърватска, действащият президент спечели последния дебат с опонента си и отива като фаворит на втория тур на изборите в неделя. Действащият президент е кандидат на опозицията, опонентът му е кандидат на управляващите. Загуба на кандидатът на управляващите вероятно ще разтърси и без това крехката управляваща коалиция, която има една 79 депутата в 150—местния парламент.

В Украйна, руските войски наближават Покровск и вероятно ще го завземат съвсем скоро. Покровск имаше 60 хил. жители до войната през 2022, днес са останали 7 800 жители. Градът е важен въгледобивен център и плацдарм за последващо напредване към Днепропетровск.

В Румъния, управляващата коалиция реши президентските избори да са на 4 май, с втори тур на 18 май. Очакваше се да са през март, но ги отложиха поради съпротива на президента Йоханис, чийто мандат изтече още на 24 ноември, но остана президент след като Конституционният съд отмени президентските избори. Йоханис в момента вероятно е най-мразеният от всички посоки политик в Румъния, а спечелилият през септимври кандидат Джорджеску не е спрял да прави кампания и като нищо ще спечели изборите- ако, разбира се, Конституционният съд не го отстрани и него.

Политическата каша в Румъния наподобява нашата, с разликата, че Конституционният съд там е още по-политически зависим и ключов играч в изборите, и нещата се развиват с по-добра скорост. Имаха избори през ноември, направиха правителство през декември, и вчера обявиха, че ще имат приет бюджет до 27 януари. Ние до 27 януари няма да имаме нищо, освен Сарафов за гл. прокурор.

Сега вече знаете повече за света около нас.