Георги Марков: 2021 г. ще надмине Лукановата зима
Президентът иска избори по време на чума, казва депутатът
Продължавам да се удивлявам на българския президент. Той заяви, че хората в България не мрат от коронавирус, а от хаоса в управлението на Бойко Борисов. Очевидно той е Мангъров в политиката. Според Мангъров болните трябва да си стоят по пижамки и да взимат аспирин. Президентът не вижда, че Европа и България са покосени от небивала чума, която именити учени по света наричат „биологична война”, „манипулиран вирус”.
Така реагира депутатът от ГЕРБ Георги Марков на позицията на президента Румен Радев, че парламентарните избори трябва да са на 28 март.
Не е за вярване, че в България е възможно през януари и февруари да се води предизборна кампания, за да може изборите да се осъществят на 28 март!, избухна той пред "Епицентър".
Как ще ходят по време на чума, която няма да намалява, кандидат-депутатите да се срещат с избирателите, в кои зали и на кои площади при минусови температури, тотална изолация и мор?, пита Марков.
Ето и останалата част от реакцията му:
В кои студия ще се събират по 5,10 и повече лидери на партии, за да водят дебат? С маски ли?
Що за тон е това, че изборите „ТРЯБВА” да са на 28 март!
Изборите „ТРЯБВА” да са в двумесечен срок от изтичане мандата на този парламент, а той е на 26 март. С други думи, според българската Конституция изборите могат да се проведат от края на март до края на май.
Иванчо от улицата да попитаме кога е по-добре да се правят избори – дали посред зима и по време на чума или в средата на май, когато денят е голям, когато възможностите за контакти са повече, когато повече хора ще отидат до урните и ще може да се прави нормална кампания, ще даде верния отговор.
Ако бяхме слушали през лятото президента Радев, сега щяхме да ходим пред урните на предсрочни избори.
Очевидно сега той се е зарекъл да има избори по време на чума.
Редно е българският държавен глава, който без съмнение има право да насрочи изборите в тези два месеца, когато намери за добре, да направи консултации с парламентарните и извън парламентарните партии - да проучи добре ситуацията в страната за януари, защото никъде в Европа не очакват януари, февруари и март чумата да отшуми, а ваксините на Phizer и Moderna e вероятно да закъснеят, и да вземе адекватно решение за датата на вота.
Тези парламентарни избори ще бъдат проведени в необичайна година.
Без да чертая Апокалипсис, 2021 г. ще е най-тежката от началото на прехода. По своята трагедия тя може да надмине Лукановата зима след късната есен на 90-та година. Последиците ще са и хуманитарни, и социални, и икономически, а партиите ни са по-слаби от всеки друг път.
Едва ли някоя партия ще вземе 1 милион гласа, дори и ГЕРБ, които за първи път ще са без Цветанов. Затова възможността за дебати, включително и за национална консолидация са много важни.
Един държавен глава е длъжен, колкото и да не харесва премиера, да надскочи егото си и да се опита поне веднъж в мандата си да олицетвори единството на нацията, да свика КСНС и да излезе с призива „Един за всички, всички за един!”.