Германия потъва, ще си приберем ли гастарбайтерите?

Свиването на китайския пазар удари жестоко най-голямата европейска икономика

Икономика
09:37 - 26 Ноември 2024
4270
Германия потъва, ще си приберем ли гастарбайтерите?

Международният валутен фонд миналия месец за пореден път влоши прогнозите за икономиката на Германия, като вече очаква стагнация през 2024 г. и минимален растеж през 2025 г. Германското икономическо министерство е дори по-песимистично и втора поредна година прогнозира рецесия. Съветът на икономическите експерти на Германия също наскоро предрече продължаваща рецесия през 2024 г. и минимално възстановяване през 2025-а.

Германия е единствената от големите икономики в Г-7, която е в рецесия – и то не една, а две поредни години. В същото време световната икономика расте с устойчиви темпове, Америка също е във възход, еврозоната и Европейският съюз се възстановяват.

Първият проблем е Китай. Десетилетия наред икономическият бум на Китай дърпаше германската икономика – немският бизнес изнасяше всякакви индустриални продукти към поднебесната империя, като се започне от автомобили и се стигне до машини и оборудване. Обаче нещата бързо се променят.

Например наскоро германският химически концерн BASF обяви спад на очакваните печалби, защото продажбите в Китай падат. "Фолксваген" преди няколко седмици също отчете срив на печалбите с 60% заради падане на продажбите на автомобили в Китай.

Изборът на Доналд Тръмп за президент обещава още по-големи предизвикателства. Америка в последно време е най-големият пазар за германския износ, но новоизбраният президент не е щастлив от този факт. Многократно през годините Доналд Тръмп дава за пример германските автомобилни производители, които завземат пазари в Америка в ущърб на местните заводи. Едно от ключовите предизборни обещания на новата администрация е въвеждане на високи мита за Китай, но протекционизмът в САЩ ще удари също и Германия.

Но ако най-голямата икономика в Европа дълбае дъното, това неизбежно ще се отрази по един или друг начин на България. Износът ни като цяло леко намалява, с 2,8% на годишна база. Обаче интересно е, че засега износът на България към Германия продължава да расте – за първите осем месеца на 2024 г. със солидните 7,7% докато вносът от Германия към България спада с 9,3%. Засега българският бизнес успява да се справи със ситуацията и да намери пазарни ниши, но все пак ще му е по-лесно, ако германският пазар расте.

След дълги години на емиграция от България към Германия може би ще видим увеличение на обратната миграция заради икономическите трудности в най-голямата европейска икономика. Особено ако България успее да се възползва от възможностите, които членството в Шенген и еврозоната ще отвори за родната икономика.