Гледат поправките в съдебния закон в правната комисия
Комисията по конституционни и правни въпроси в парламента ще заседава по предложените промени в Закона за съдебната власт, става известно от публикувания на сайта на Народното събрание проект за дневен ред на заседанието на комисията.
Предни дни комисията гласува единодушно да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в закона. На 8 януари депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани с избора на нов главен прокурор. Два от законопроектите – на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и този на „Има такъв народ“ (ИТН), бяха подкрепени единодушно с 222 гласа „за“.
Този на „Възраждане“ бе подкрепен със 193 гласа „за“, 28 – „против“ и нито един „въздържал се“. „Против“ измененията, предлагани от „Възраждане“, гласуваха депутатите от парламентарната група на „ДПС-Ново начало“. В текстовете на "Възраждане" е записано, че Пленум на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да провежда процедура и да гласува предложения за главен прокурор, председател на Върховния касационен съд (ВКС) и председател на Върховния административен съд (ВАС).
Предложение, внесено от Надежда Йорданова от ПП-ДБ и група народни представители, предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според текстовете, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота.
Сред предложенията е и прекратяването на започналите процедури по избор на главен прокурор и председател на ВАС. За втората процедура все още няма кандидати. За първата кандидат е Борислав Сарафов, напомня БТА.
Предложение за промени в съдебния закон е внесено и от председателя на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов и група народни представители. Сред идеите им е структурата на прокуратурата да следва тази на съдилищата, които разглеждат наказателни дела.
Тази разпоредба е част от промените в Конституцията от 2023 г. и не е обявена за противоконституционна, припомнят от ИТН. Според вносителите на това основание следва да се заличи в съдържанието на Закона за съдебната власт Върховната административна прокуратура, като част от структурата на прокуратурата, и тя да се превърне в отдел.