Горан Благоев: Насочено оръдие изпрати патриарха, а това е абсолютен кич

Бяхме свидетели на държавно погребение, заяви историкът

19:16 - 17 Март 2024
9460
Горан Благоев: Насочено оръдие изпрати патриарха, а това е абсолютен кич

Вчера се простихме с патриарх Неофит, третият ни патриарх в новата ни история. След като той си отиде, сега пред Българската православна църква седят серия от съдбовни избори - в буквалния и преносния смисъл.

В деня, я който България си каза последно сбогом с Дядо Неофит, имаше много символи. Един обаче, направил най-силно впечатление на хората от вчерашното погребение, беше фактът, че военна машина тегли останките починалия български патриарх.

„Насочено оръдие изпрати патриарха, което е абсолютно кич и липса на какъвто и да било вкус. Цялото това съучастие на държавно-военна церемония в изпращането на един църковен глава, говори, че бяхме свидетели на държавно погребение“, смята журналистът и историк Горан Благоев.

Според него Неофит е изпратен като държавен глава.

Още повече тези постоянни паралели с погребението на Борис III, който е държавен глава със своята определена роля в историята, бяха неуместни. Патриарх Неофит светителства 11 години и тепърва ще оценяваме неговото място в историята на Българската православна църква.“, каза пред Би Ти Ви той и добави, че има и други неща, които го притесняват.

„Дали този протокол и това демонстрирано държавно-военно участие в погребението на патриарха не е начало на едно одържавяване на църквата, което всъщност започна точно при патриарха. Спомняте си правителството прие решение за системно ежегодно финансиране на православната църква и на мюфтийството“, каза Благоев.

Проф. Момчил Методиев, който е главен-редактор на „Християнство и култура“, каза , че в момента изследва периода на Българското православна църква между двете Световни войни.

„Там отново финансирането на църквата идва от държавата с някакви правила, разбира се, което не пречи на митрополията през този период на няколко пъти да се противопоставят на държавата и на държавни решения и да взима съвсем независими решения. Законът, който беше приет за финансиране, основно на заплатите на свещениците, крие някаква опасност, от друга страна това създава правила, защото преди това се финансираха определени епархии, определени митрополити и нямаше правила“, коментира той.