Гуцанов: Дали служебният кабинет не устройва ГЕРБ и ДПС?
Ако активността е ниска, колко от 240 депутати ще бъдат купени?, попита социалистът
„Дали ГЕРБ и ДПС искат да има редовен кабинет или служебният ги устройства, понеже е техен?“, попита риторично водачът на листата на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ във Варна и Шумен Борислав Гуцанов в студиото на „Денят започна с Георги Любенов“ по БНТ.
Той припомни, че служебният премиер Главчев е бил председател на парламента именно от ПП ГЕРБ. Той критикува остро партиите от сглобката – ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС, че с техните действия държавата е докарана до конституционна криза, заради промяната на основния закон, която са направили в основния закон без да имат необходимия капацитет за това.
„Трябва да има справедливост в страната. Най-големият дефицит е на справедливостта. Има ли справедливост в съдебната система? Не, няма. Висш съдебен съвет с изтекъл мандат определя главен прокурор, който ще управлява прокуратурата още седем години!“, даде пример Гуцанов.
Той заяви, че вината за тази патова ситуация с органите с изтекли мандати е именно на партиите от сглобката, които са имали огромно мнозинство, но не са пристъпили към избор на регулатори.
„Защо не смениха ВСС? В момента ПП-ДБ правят див популизъм. Те имаха една година да променят ВСС и съдебната система“, допълни водачът на листата във Варна и Шумен на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“.
Той подчерта, че лявото обединение иска да има справедливост навсякъде в обществото.
Гуцанов даде пример с банковата система, където печалбите само от такси са милиард и половина лева на година. Той обясни, че в момента почти нищо от тези средства не остава в България, защото собствениците на повечето банки, които оперират у нас са чужди и печалбата се изнася след плащане на 10 на сто данък.
„Ако искат да изнасят печалбата навън, те трябва да платят по-висок данък. Така е и в другите държави. Трябва средствата да остават в България и да се влагат тук“, заяви Гуцанов.
Водачът на листата на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ обърна специално внимание и на големия проблем с купения и контролиран вот в страната. По негови думи това създава сериозен проблем, защото в парламента влизат народни представители, които не защитават интересите на страната и на избирателите.
„Ако активността е ниска, от 240 депутати колко ще бъдат купени?“ попита той и призова за масово гласуване, за да се неутрализира тази тенденция.