Гуцанов призова за контрол и върху енергийните напитки

Новини
14:12 - 07 Февруари 2025
608
Гуцанов призова за контрол и върху енергийните напитки

"Считам, че е абсолютно правилно вейповете да бъдат забранени - колко още неща трябва да се случат, за да разберем, че това е опасно и не може да продължава. Това е един огромен бич и порок. Колкото по-бързо парламентът вземе това решение, толкова по-добре." Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в коментара си пред журналисти след участието си в парламентарния контрол, където говори за демографската катастрофа на България.

По отношение на енергийните напитки, Гуцанов подчерта, че трябва да има по-строг контрол върху тяхната продажба на непълнолетни.

"Можем да загубим децата си по този начин - от едната страна е смъртността, от другата - уврежданията. Не можем да си позволим това да продължава" - каза той.

За предложението на БСП-Обединена левица за въвеждане на таван на надценките на основни хранителни продукти, Гуцанов обясни, че не е започнало конкретно обсъждане, тъй като това е инициатива на ПГ на БСП-ОЛ. Въпреки това "в тази тежка ситуация, в която се намираме", той смята, че това е изключително адекватно предложение, което като модел се е наложило и в други държави в Европа. "Не можем да виждаме злоупотреби и да си затваряме очите", заяви Гуцанов и поиска от НС бързи и адекватни мерки.

Според Гуцанов един от най-големите проблеми на България е демографската катастрофа. Демографското състояние на страната ни не е добро заради застаряващото население. Той заяви, че трябва да се търсят механизми за стимулиране облекчаването отглеждането на деца като развитие на социалните услуги и социалната инфраструктура, данъчни облекчения за семействата и др.

Основни демографски проблеми са отрицателния естествен прираст и неравномерното териториално разпределение. През 2023 година се отбелязват 57 478 родени деца, 57 197 са живо родените. Увеличава се коефициентът на фертилност, но в сравнителен план той намалява - с 356 000 жени от 2012 г., а с над 10 000 е спадът за една година.

Според Елисавета Белобрадова 2,5 милиона души са напуснали България от 1989 г. Особено жените, напуснали България, са от т.нар. фертилен контингент. 17% от българските деца са покрити от детските ясли в национален мащаб, посочи тя. Това е проблем за родителите при решаване дали да родят второ дете. Според Белобрадова друг проблем е огромният процент на раждания с цезарово сечение. Това отлага поне с 2 години следващо раждане.