Гунди, Шенген или дубайски шоколад? Избираме БГ дума на годината
"Сглобка", "времеубежище" и "преценям" са сред досегашните победители
Кампанията "Думи на годината" се провежда за четвърта поредна година от платформата за грамотност "Как се пише?".Всеки може да даде вота си за избора на най-знаковите думи, употребявани в България през изминалата 2024 г.
Сред 30-те най-популярни предложения на гражданите, давани в интернет, жури избра финалната десетка. То е в състав: д-р Павлина Върбанова – създателка на платформата "Как се пише?", доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт, Веселина Седларска – журналистка и писателка, Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка, д-р Иван Ланджев – поет и есеист.
За да се чуе и гласът на по-младите, към тях тази година се присъедини актьорът и влогър Стефан Попов – Чефо. Шестчленното жури обсъди и преся предложенията, събрани от 6 до 10 януари на страниците на "Как се пише?" в платформите фейсбук, X и тредс.
А сега всеки може да гласува за една, две или най-много три думи (за пореден път някои са не просто отделна дума, а устойчиво словосъчетание) ето тук. Финалният избор е измежду: безводие, Гунди, дезинформация, дубайски шоколад, избори, Ново начало, Олимпиада, санитарен кордон, Тръмп и Шенген.
Дубайският шоколад ще конкурира Доналд Тръмп
"Добре е да се чуе гласът на хората – особено в тези турбулентни времена“, смятат организаторите на вече традиционната инициатива – д-р Павлина Върбанова и Доротея Николова. Те допълват, че и в геополитически план, и у нас хората са силно разединени и търсенето на път едни към други е от първостепенна важност за запазването на възможността да живеем в общност: "Ето защо осмислянето на събитията през изминалата година е стъпка към общ разговор за това какво е важно за нас и как да продължим."
Посланията, които отправят медиите, също са ключов фактор за това накъде е насочен погледът на обществото. Поради тази причина "Думи на годината с Как се пише?" отново включва анализ на медийното съдържание на български език с помощта системата за глобален медиен мониторинг и анализи Sensika. Ще бъде представена класация на най-употребяваните думи в средствата за масова информация, както и рейтинг на личностите според споменаванията им в медиите.
Борбата с дезинформацията е в центъра на кампанията. Организаторите обръщат внимание, че с развитието на технологиите се увеличават методите за пропаганда, манипулация и подвеждане на аудиторията, и се надяват да допринесат за противодействието срещу тези явления.
Гласа си за българските "Думи на годината" можете да дадете до 14:00 часа на 18 януари, събота. Крайният резултат от кампанията - кои са трите най-знакови думи за отминалата 2024-та, ще бъде обявен на 20 януари.
Думите на 2023 г. бяха "изкуствен интелект", "сглобка" и "времеубежище", на 2022 г. - "война", "инфлация", "избори" и "Украйна". Пилотната за проекта 2021 г. пък излъчи "изчегъртване", "преценям" и "антиваксър