Хакери удариха милиардера Влад Тенев

Техномания
14:29 - 09 Ноември 2021
2375
Хакери удариха милиардера Влад Тенев

Платформата Robinhood на българина-милиардер Влад Тенев, която позволява на малки инвеститори да се включат в борсовата търговия, обяви в понеделник, че е станала жертва на кибератака, в резултат на която са били компрометирани данните на милиони потребители, предадоха световните агенции.

Компанията е претърпяла инцидент с безопасността на данните на 3 ноември, който е бил овладян оттогава, съобщи компанията в комюнике, публикувано след вчерашното затваряне на американските пазари.

Според Robinhood хакерите са се добрали до адресите на електронната поща на около 5 милиона потребители и пълните имена на приблизително 2 милиона души, отбелязва БТА.

При атаката, която е проведена през служител от системата за контакт с потребителите, който се е доверил на хакерите, не сa засегнати парични средства от сметки на клиентите

Компанията информира, че хакерите са получили достъп и до допълнителни данни, включително дата на раждане и пощенски кодове на група от около 310 души и до по-подробна информация от акаунтите на подгрупа от около 10 потребители.

„Въз основа на нашето разследване атаката бе овладяна и вярваме, че не е получен достъп до номера за социално осигуряване, номера на банкови сметки или на дебитни карти и не е имало финансови загуби за клиентите ни в резултат от инцидента“, се посочва в комюникето.

Компанията съобщи, че хакерите са поискали откуп, без обаче да уточни дали той е бил платен.

„Незабавно информирахме правозащитните органи и продължаваме да разследваме кибератаката с помощта на Mandiant, водеща външна охранителна фирма“, допълва финтех платформата.

Акциите на Робинхуд се сринаха в следборсовата търговията. Онлайн платформата, която се рекламира като компания, помагаща на обикновените хора да инвестират, и преди е имала проблеми с хакери.

В началото на година Робинхуд се озова в центъра на скандал около цената на акциите на веригата за търговия на дребно с видео игри ГеймСтоп (GameStop).

Тогава Робинхуд и други инвестиционни платформи забраниха на клиентите си да се купуват акции на търговеца на видеоигри ГеймСтоп и други компании в тежко положение, чиито цени се изстреляха нагоре заради спекулативни сделки, насърчавани в социални медии, което доведе до силна нестабилност на пазарите.