Хванете си джипи на морето, ако карате дълга ваканция

Всяка година българи и чужденци се жалват, че са били принудени да платят брутални цени за медицински услуги по родното море. Миналото лято станаха хит клетници, принудени да броят 1500 лева за два прегледа и рецепта. Гости от Кувейт пък прежалиха над 18 хиляди лева за доктор в курорта Златни пясъци.
За да не се окаже, че някой вирус няма да ви излезе по-скъп от хотел и плаж, е важно предварително да се подготвите. Това означава да проучите къде бихте могли да получите адекватно лечение, но на разумни цени, ако не сте здравноосигурени. Ако пък всичко с вноските ви е наред, трябва да знаете къде да намерите здравни заведения, които имат договор с Националната здравноосигурителна каса.
Във втория случай по време на престой в друго населено място за първична извънболнична медицинска помощ следва да платите единствено потребителска такса. В момента нейният размер е символичните 2,90 лв., или почти евро и половина, откакто сме на броени месеци от еврозоната.
При необходимост лекарят, при когото сте отишли, може да ви даде направление за специалист или за прием в болница. Затова преди ваканцията проучете къде най-близо до избрания курорт в България може да откриете кабинет на общопрактикуващ лекар.
Ако сте достатъчно заможен или съдбата ви отреди дълга ваканция по морето - между един и пет месеца, имате възможност временно да смените своето джипи. Това става лесно чрез онлайн заявление, без да има нужда да уведомявате постоянния си личен лекар. Когато срокът изтече, автоматично се връщате към досегашното си джипи.
Това ви гарантира евтини и сигурни здравни грижи, докато сте далеч от дома, стига докторът, когото сте избрали, да не е затрупан с много пациенти.
Ако имате неотложна нужда от лекар и няма време да търсите временното си джипи, по-лошият за джоба вариант е да се обърнете към спешните кабинети и медицински пунктове за осигуряване на първична помощ на туристите. Те обикновено са разположени в близост до плажовете, но техният капацитет и обхват на услугите могат да варират, както и тарифите.
През летния сезон, когато броят на туристите се увеличава, тези спешни кабинети обикновено работят с удължено работно време, често до късно вечерта. Те са оборудвани за справяне с леки наранявания, слънчеви изгаряния, стомашни неразположения и други често срещани здравословни проблеми сред почиващите. Въпреки това за по-сериозни случаи пациентите обикновено се насочват към най-близките болници със спешни отделения. Там вече обгрижването е по Здравна каса и проблем е само колко ще се чака.
Всеки, който посещава здравни заведения, трябва да се увери, че на видно място има поставен ценоразпис на предлаганите услуги, особено когато става дума за частни кабинети и центрове. Макар те да могат да предоставят основни медицински услуги, със сигурност не могат да заместят пълноценната болнична помощ. Затова при по-сериозни здравословни проблеми е необходимо бързо да се потърси най-близката болница със спешно отделение.
В големите черноморски градове Варна и Бургас има лечебни заведения, които предлагат денонощна спешна помощ, и то безплатно за здравноосигурени пациенти. Във Варна с мултипрофилни спешни отделения разполагат УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна и МБАЛ „Света Анна" - Варна, а в Бургас - УМБАЛ "Бургас" и МБАЛ „Дева Мария“. В МБАЛ - Каварна има филиал за спешна помощ.
Центровете за спешна медицинска помощ (ЦСМП) на Черноморието ни са в Добрич, Варна и Бургас, имат филиали в по-малки населени места и курорти като Созопол, Приморско, Златни пясъци.
Дотук всички съвети бяха за българи, които патриотично почиват само по родното море. За тези, които карат ваканцията си в други страни от Европейския съюз, Швейцария и Великобритания, НЗОК препоръчва да си извадите европейска здравноосигурителна карта. С нея имате право на спешна и неотложна медицинска помощ в лечебни заведения и при лекари, които работят със съответната местна здравноосигурителна институция. Обхватът и видът на помощта се определят от лекаря, който ви преглежда на място. Картата се издава безплатно в срок до 15 календарни дни. За пълнолетни лица важи една година, за пенсионери - 10 години или до края на валидността на експертното решение от ТЕЛК.
Но най-добрият съвет е да правите всичко възможно да се опазите от вируси и болести, които могат да ви развалят ваканцията.
Ако планирате почивка в Гърция или Турция, е важно да обърнете специално внимание на здравната си осигуреност и възможностите за медицинска помощ в тези страни. Предварителната информация ще ви помогне да реагирате по-бързо в случай на нужда, особено ако пътувате с деца или хора със здравословни проблеми.
Макар здравните застраховки да не са задължителни за българските граждани при пътуване в Гърция и Турция, те са силно препоръчителни. И може да ви спестят много неприятности и разходи при евентуални здравословни проблеми или злополуки по време на ваканцията.
В Гърция Европейската здравна карта (EHIC) дава достъп до основно медицинско обслужване в държавните болници, но не покрива частни клиники, транспорт или репатриране. Затова е добре да сключите здравна застраховка с покритие за спешна медицинска помощ и евакуация, особено ако планирате почивка в по-отдалечени райони. Модерни медицински услуги се предлагат на популярните курорти Крит, Родос, Корфу и Халкидики, където има добре оборудвани болници и клиники.
В Турция се препоръчва да имате международна застраховка с покритие за медицински разходи и евакуация. Много комшийски болници не приемат чуждестранни здравни застраховки, затова е важно да се уверите, че вашата полица ще бъде призната и покрита при нужда. Големите градове и туристически центрове като Истанбул, Анталия, Измир и Бодрум разполагат с модерни болници и клиники, които предлагат висококачествено медицинско обслужване.
Освен избора на застраховка, полезно е да имате подръка контактите на местни болници и спешни служби в района, където ще почивате. Препоръчително е да проверите и дали сте си направили всички необходими ваксинации преди пътуването и да носите със себе си нужните лекарства и медицински документи, ако пътувате с деца или хора с хронични заболявания, пише "Марица".