Идея: Нови съдебни проверки за работещите с деца

Свидетелството за съдимост често се изисква при постъпване на работа, но в обичайния случай в него не се споменават присъдите, за които лицето вече е реабилитирано

Новини
12:00 - 27 Юли 2024
3463
Идея: Нови съдебни проверки за работещите с деца

Всички работодатели, чиито фирми и учреждения работят с деца, ще трябва да проверят наново своите служители за чисто съдебно минало, за да установят дали не са осъждани за сексуални посегателства и трафик на хора, пише СЕГА. Агенцията за закрила на детето пък ще трябва всеки месец да следи в единната информационна система за противодействие на престъпността за осъдени и подсъдими за този вид престъпления, както и да проверява ежемесечно в НАП дали такива престъпници са сключили граждански договор с някоя организация, работеща с деца. Това предвиждат промени в Закона за закрила на детето, внесени от Божидар Божанов и други депутати от ПП-ДБ.

На осъдени за сексуално престъпление и трафик на хора се забранява да заемат длъжности в детски градини, ясли, училища и всякакви обекти, които извършват основната си дейност с деца в сферите на образованието, медико-социалните грижи с настаняване и социалната работа. Губят право и на извънтрудови правоотношения като граждански договори. За тези ограничения няма да има значение дали осъдените са вече реабилитирани. С други промени в Кодекса на труда се позволява на работодателя да уволни без предизвестие тези служители.

Сега тежки ограничения да не са осъждани за престъпления от общ характер, независимо от реабилитацията, има за педагогическите специалисти. В законите, регламентиращи социалната работа, обаче няма такова изискване. Както периодично се напомня покрай различни скандални случаи, у нас осъждано лице може да упражнява лекарска професия, защото ограничение да не са осъждани за престъпления от общ характер има само за тези, които практикуват нетрадиционна медицина.

Свидетелството за съдимост често се изисква при постъпване на работа, но в обичайния случай в него не се споменават присъдите, за които лицето вече е реабилитирано, т.е. били са отдавна. Реабилитацията се посочва при някои случаи, например за започване на работа в МВР. Тя се включва и в свидетелството за съдимост, което се издава за започване на работа като педагогически специалисти. Сега кръгът се разширява.

Голяма новост в предложения от ПП-ДБ законопроект е, че ще се проследяват и подсъдимите. При тях е налице презумпция за невинност до произнасянето на съда и те не могат да бъдат уволнени, но все пак информацията може да послужи на работодателя да постави въпросния служител под наблюдение или да го премести на друга длъжност, посочват вносителите. Затова агенцията за детето ще следи общата система за престъпленията и ще уведомява работодателите на съответното лице, както и ГДБОП. Подсъдимите ще се следят и за граждански договори в системата на НАП.

Агенцията за закрила на детето ще трябва да прави още една регулярна справка - да следи Търговския регистър за дейност на лица, които са осъдени или подсъдими за сексуални престъпления и трафик на хора. Ако е налице участие в търговско дружество, което работи с деца, за случая ще се сезират ГДБОП, управителните и надзорните органи на дружеството (без самият уличен) и институциите, които го регистрират.

Новите предложения на ПП-ДБ поправят приети само преди година текстове покрай кампанията за по-сериозна защита на жертвите на домашно насилие. Миналогодишните текстове предвиждаха да се изгради Национална информационна система за превенция и защита от педофилия и Национален регистър за случаите на педофилия, осъществени на територията на страната, като промените влязоха в сила на 1 януари т.г.

Сега депутатите си дават сметка, че тези нови системи и регистри на практика се припокриват със съществуващите, затова предлагат в срок от три месеца след обнародването на закона агенцията за детето и прокуратурата да осигурят техническа възможност за извличане на информация от общата система за противодействие на престъпността, а министърът на правосъдието - да осигури техническа възможност за издаване на свидетелство за съдимост за група престъпления. Работодателите, в чиито фирми и учреждения се работи с деца, ще разполагат с още три месеца след това, за да направят извънредната проверка на всичките си служители.

Предвидени са промени и в закона за социалните услуги, закона за здравето, закона за лечебните заведения. В училищния закон се дописва, че частни детски градини и училища ще се заличават от регистъра, ако в тях бъде установено лице на граждански договор, което е осъждано за сексуални престъпления или трафик на хора, и то не бъде отстранено в едномесечен срок. В закона за социалните услуги се въвежда изискване не само служителите, но и членовете на управителните органи, да не са осъждани за такива престъпления. Изискванията влизат в сила и за детски ясли и кухни с промени в закона за здравето. Любопитно е обаче, че депутатите и този път са се въздържали да въведат ограничения за осъждани в медицинската професия.