Илияна Цанова ще следи всички финансови операции на ЕС

В новата си роля българката ще контролира управлението на дълга и ликвидността, операциите по отпускане на заеми и бюджетните гаранции

Новини
14:45 - 25 Февруари 2025
1079
Илияна Цанова ще следи всички финансови операции на ЕС

Илияна Цанова, която от 2021 г. заема позицията на Главен директор по риска в Европейската комисия, получава разширен мандат и по-голяма отговорност в ключов за финансовата стабилност на Съюза сектор.

За увеличаване на правомощията на българката стана ясно от съобщение в сайта на ЕК днес. В него увеличаването отговорностите на Цанова е описано, като важна стъпка за подобряване на рамката за управление на финансовия риск, която да бъде "в крак със значителния растеж на финансовите операции на Съюза". 

В новата си роля българката

ще осъществява надзор върху всички финансови операции на ЕС,

включително заемането на средства, управлението на дълга и ликвидността, операциите по отпускане на заеми и бюджетните гаранции, както и активите под управление.

Укрепването на управлението на риска на финансовите операции на ЕС е част от ангажимента на Комисията за стабилно финансово управление на бюджета и е в съответствие с писмото за мисията на председателя Урсула фон дер Лайен до комисаря по бюджета, борбата с измамите и публичната администрация Пьотр Серафин.

Функцията на Главен директор по риска е основен стълб на модела на "три линии на защита" - рамка за най-добри практики за управление на риска.

В този модел:

  • Първата линия на защита се състои от отделите на Комисията, управляващи операциите на ЕС по заемане, отпускане на заеми и управление на активи, както и бюджетните гаранции;
  • Главният директор по риска, като независима корпоративна втора линия на защита, формулира политики за управление на риска и осигурява независим надзор на риска, гарантирайки допълнителни контроли и отчетност;
  • Службата за вътрешен одит, като трета линия на защита, предоставя независима увереност относно управлението на риска.

С приемането на този рамков модел и създаването на независим Главен директор по риска, Комисията изпълнява препоръките на специалния доклад на Европейската сметна палата относно управлението на дълга на ЕС.

Европейският съюз разчита на различни финансови инструменти за подкрепа на своите политически приоритети, например емитирането на облигации и дългови ценни книжа. Важна програма, финансирана в момента от EU-Bonds, е инструментът за възстановяване NextGenerationEU. ЕС емитира и EU-Bonds за финансиране на заеми за страни в съседство с ЕС, включително съществена финансова подкрепа за Украйна.