Има ли живот на Уран ?
27 спътника изследват планетата
Учените, ръководени от Бенджамин Вайс, планетарен учен от Масачузетския технологичен институт, вярват, че луните на Уран имат солена вода, което означава, че там е възможно присъствието на форми на живот. Това са заключенията, до които са стигнали астрономите, изследващи Слънчевата система с помощта на мощни телескопи, както и благодарение на данните, получени от космическия кораб Вояджър 2.
27 спътника се въртят около Уран, но повечето от изследователите се интересуват само от няколко от тях: Ариел, Титания, Оберон, Миранда и Умбриел. В процеса на изучаване на изображения, направени през 1986 г. от космическия кораб Вояджър 2, изследователите установяват, че всички тези пет спътника са съставени от равни части лед и скали и имат големи кратери. Това предполага наличието на вода в недрата на небесните обекти.
Екипът от учени вярва, че тези пет спътника съдържат солена вода, която може да е дом на живи организми. Напълно възможно е организмите там да се различават от сухоземните форми на живот. Освен това изследователите определят силата на гравитацията на Уран, засягаща неговите спътници. Ако върху тях наистина има солена вода, а не само лед, тогава в нея трябва да възниква електрическа енергия.
Учените са планирали първата безпилотна мисия до планетата Уран за 2042 година. Това ще позволи на учените да получат повече информация за планетата и нейните спътници. Дори и най-мощните телескопи не позволяват еднозначен отговор на въпроса за наличието на извънземен живот и учените могат да изложат само различни хипотези. Изпращането на изследователски сонди до Уран би било най-добрият начин да се получи отговор на този въпрос.