Импийчмънт за Радев? Има ли държавна измяна
Конституционалистът Орлин Колев обвини президента, че не олицетворява единството на нацията
Решението на президента Румен Радев да не покани на консултации една от парламентарно представените групи е нарушение на Конституцията, категоричен е преподавателят по конституционно право д-р Орлин Колев.
Вчера държавният глава започна консултациите с парламентарно представените партии като сред поканените не е парламентарната група на ДПС-Ново начало.
Колев обясни, че според Конституцията държавният глава би следвало да покани за консултации всички парламентарни групи.
"Би следвало да се проведат консултации с всички. Защото това означава, че може да не се произведат и консултации с първата парламентарна група“, обясни конституционалистът.
Орлин Колев подчерта, че държавният глава представлява единство на нацията. „Когато откажеш да поканиш някого, имам предвид парламентарна група или народен представител, зад които стоят избиратели, не знам дали това е акт на олицетворяване на единството на нацията“, коментира Колев пред БНТ.
От думите му стана ясно, че заради това нарушение на Конституцията може да се стигне до импийчмънт на президента Румен Радев.
"Не би следвало да се стига до сезиране на Конституционния съд по този казус, защото това ще напрегне допълнително политическата обстановка. Не бива да се подхожда към този краен акт - така нареченият импийчмънт на президента", посочи експертът.
"Президентът и вицепрезидентът носят отговорност за действията си при държава измяна и нарушение на Конституцията. Изправихме се точно пред това - напоследък се върви на ръба на Конституцията. Не е добър атестат за такива високопоставени длъжности, какъвто е президентът. Не бива да се гради нещо ново на основата на нещо антиконституционно", каза още Колев.
Той коментира и поискания имунитет на Кирил Петков. "Прокуратурата по всяко време може да поиска имунитета на някой политик. С тези политически драми явно няма удачен момент за това нещо", допълни конституционалистът.