Иран екзекутира мъж, осъден за шпионаж в полза на Израел

Иранските власти екзекутираха в сряда ирански гражданин, осъден за шпионаж и сътрудничество с израелското разузнаване "Мосад", съобщиха държавни медии на фона на напрегнати ядрени преговори между Техеран и Вашингтон, предава "Ройтерс".
Според иранската съдебна информационна агенция "Мизан" екзекутираният, идентифициран като Мохсен Лангарнешин, е бил обвинен в участие в няколко ключови случая, включително убийството на полковник от Революционната гвардия през 2022 г. Държавните медии твърдят, че по време на двегодишната си дейност като шпионин, той е подпомагал терористични операции и е бил на мястото на покушението срещу Саяд Ходаи.
Освен това, Лангарнешин е обвинен в оказване на оперативна подкрепа при нападение срещу индустриален обект в Исфахан, свързан с иранското Министерство на отбраната.
Според иранските власти обвиняемият е направил пълни самопризнания, въпреки че независима проверка на тези твърдения не е възможна. Ройтерс не успява да се свърже с представител за коментар.
Екзекуцията се случва на фона на обвинения от страна на иранския външен министър Абас Аракчи, че Израел се опитва да провали ядрените преговори между Иран и САЩ. Израелският премиер Бенямин Нетаняху категорично се противопоставя на ограничено споразумение и настоява за пълно демонтиране на иранската ядрена инфраструктура.