Иран отворен за разговор с новата власт в Сирия
Иран е отворил директна линия за комуникация с новото ръководство в Сирия след падането на Башар ал-Асад, в опит да "предотврати враждебна траектория" между страните. Това заяви високопоставен ирански служител пред "Ройтерс".
Часове след падането на Асад Иран заяви, че очаква отношенията с Дамаск да продължат, въз основа на "далновидния и мъдър подход" на двете страни и призова за създаването на приобщаващо правителство, представляващо всички сегменти на сирийското общество.
Сирия е опората на регионалното влияние на Техеран и свалянето на Асад разтревожи Иран относно това как смятана на властта в Дамаск ще се отрази на влиянието му в страната.
Иран търси дипломатически пътища за установяване на контакт с "тези в новите управляващи групи в Сирия, чиито възгледи са по-близки до тези на Иран", коментираха други трима високопоставени служители.
По думите на един от тях "основното безпокойство за Иран е дали наследникът на Асад ще изтласка Сирия от орбитата на Техеран", а това е сценарий, който Иран иска да избегне.
Ако отношенията на Сирия и Иран прекъснат, това би лишило ливанската въоръжена групировка Хизбула от единствения сухопътен маршрут за доставки, а Иран - от основния му достъп до Средиземно море и "фронтовата линия" с Израел.
Един от високопоставените служители посочи, че иранските управници са отворени за разговори с новото ръководство в Сирия, понеже това може да е евентуална загуба на важен съюзник в лицето на Дамаск и завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом през януари.
"Този ангажимент е ключов за стабилизиране на връзките и избягване на по-нататъшно регионално напрежение", уточни служителят.
Техеран е установил контакти с две групи в новото ръководство и нивото на взаимодействие ще бъде оценено през следващите дни след среща във Висшия съвет за национална сигурност на Иран, висш орган за сигурността.
Според двама от официалните лица Техеран има притеснения Доналд Тръмп да не използва отстраняването на Асад като лост за засилване на икономическия и политически натиск върху Иран "или за да принуди към отстъпки, или за да дестабилизира Ислямската република".
По думите на Али Ваез от Международната кризисна група "сега на Иран му остават само две възможности: да отстъпи и да начертае отбранителна линия в Ирак или да търси сделка с Тръмп".
Падането на Асад премахва критична връзка в регионалната верига на съпротивата на Иран, която служише като ключов транзитен маршрут за доставка на оръжие и финансиране на поддръжниците на Иран и по-специално на Хизбула.