Иран с "достатъчно положителен" отговор на ЕС за рестарт на ядрените преговори
Дискусиите по сделката буксуват от март, но имало шанс за окончателно споразумение
Върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел смята, че е постигнат достатъчен напредък по време на консултациите между неговия пратеник и ирански служители в Техеран тази седмица, за да се подновят ядрените преговори след два месеца безизходица, съобщава "Ройтерс".
Преговорите за възобновяване на т.нар. иранска ядрена сделка от 2015 г. със световните сили буксуваха от март, основно поради настояването на Техеран Вашингтон да изключи Иранската революционна гвардия от списъка си с терористични организации.
След завръщането на координатора на преговорите Енрике Мора обратно в Европа, Борел отбеляза, че отговорът на Иран е бил "достатъчно положителен".
Тези въпроси не могат да бъдат разрешени за една нощ, все пак уточни той.
Да приемем, че преговорите бяха деблокирани и това означава, че има перспектива за постигане на окончателно споразумение, коментира топ дипломатът на ЕС.
Общата схема на сделката, която има за цел да съживи споразумението, което ограничава ядрената програма на Иран в замяна на освобождаването на страната от икономически санкции, беше по същество договорена през март.
Оттогава обаче се появиха спънки след руските искания в последния момент и спора за списъка на САЩ с терористични организации.
Премина по-добре от очакваното - преговорите бяха в застой, но сега те бяха отворени отново, обобщи Борел. От своя страна иранският външен министър Хосеин Амирабдолахян посочи, че пътуването на Мора е било "възможност за съсредоточаване върху инициативи за разрешаване на оставащите проблеми.
Добро и надеждно споразумение е постижимо, ако Съединените щати вземат политическо решение и се придържат към своите ангажименти, подчерта той.
Френски дипломатически източник обаче заяви вчера, че вижда малки шансове САЩ да се съгласят да премахнат елитните сили за сигурност на Иран от списъка си с чуждестранни терористични организации в скоро време.
Тази седмица Мора беше на посещение в Техеран в това, което беше определено като последен шанс за спасяване на споразумението от 2015 г., от което тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли през 2018 г. Великобритания, Китай, Франция, Германия и Русия също са страни по споразумението.