Искат оставката на ВСС заради новия бос на ВКС
Истинската причина за искането на оставката на този Висш съдебен съвет (ВСС) или предсрочното прекратяване на мандата му е предстоящият избор през 2021 г. на председател на ВКС. Това заяви представляващият ВСС Боян Магдалинчев пред БНТ.
"Личности и извънпарламентарни сили искат друг да направи избора. Мандатът на ВСС е конституционо установен, докато не се промени Конституцията няма как да се прекрати предсрочно мандата му", добави той.
Магдалинчев коментира и предложението за законодателна промяна, която да въведе фигурата на прокурор, който да може да разследва главния прокурор.
"Доколкото съм запознат с това, което се залага в процесуалните закони, ще предстои избор на прокурор, който да бъде с мандат от 7 г., който да може да разследва главния прокурор евентуално при извършено престъпление. Идеята е за промяна в Закона за съдебната власт, който ще регламентира органите, които могат да предлагат този прокурор. Процесуалният закон ще му гарантира независимост от главния прокурор и неговите заместници. Намирам като възможна тази идея", каза Магдалинчев.
Той обясни, че не му е известно някъде другаде в Европа да има подобна фигура.
"Този начин донякъде е повлиян от решението на Конституционния съд от миналата година, че няма никаква пречка в тази посока, че всеки един прокурор може да разследва главния прокурор", каза Магдалинчев и добави, че зависи от фигурата, която ще бъде избрана.
"Венецианската комисия е консултативен орган и нищо повече, действително един много авторитетен орган, но ние си имаме Конституция, която е задължителна за нас. Не виждам нищо лошо да се консултираме с комисията по различни въпроси, защото това е едно странично мнение, но по-скоро като коректив, а не като критик", коментира още Магдалинчев.
По отношение на работата на съдилищата по време на пандемията той каза: "Правораздаването по време на COVID епидемията не се забави много, защото още през март т.г., когато се въведе извънредното положение, съдийската колегия на ВСС заседава и взе решения да не са допуска заразяване, но не спряхме, а само ограничихме откритите съдебни заседания. Нямаше съдебна ваканция, съдилищата и сега продължават да работят."