Италия освободи 33 индийци, държани да работят като роби за местни фермери

На мигрантите е била давана земеделска работа, работили са 7 дена в седмицата, по 10-12 часа на ден, и са получавали само 4 евро на час, които дори са им били взимани, за да изплатят дълговете си към началниците

Новини
23:00 - 13 Юли 2024
18177
Италия освободи 33 индийци, държани да работят като роби за местни фермери

Италианската полиция съобщи днес, че е освободила 33 индийци, наети като селскостопански работници, от условия, наподобяващи робство, в северната област Верона. Тя е иззела почти половин милион евро от двамата души, за които се предполага, че са упражнявали тормоз над мигрантите, предаде БТА.

Въпросът за трудовата експлоатация е в центъра на вниманието в Италия след случай през юни, при който индийски берач на плодове загина, след като ръката му е била срязана от машина. Тогава полицията каза, че предполагаемите водачи на работните групи, също от Индия, са докарали свои сънародници в Италия за сезонна работа, като са поискали всеки от тях да им плати по 17 000 евро и са им обещали по-добро бъдеще. 

На мигрантите е била давана земеделска работа, работили са 7 дена в седмицата, по 10-12 часа на ден, и са получавали само 4 евро на час, които дори са им били взимани, за да изплатят дълговете си към началниците, обясни полицията и допълни, че отношението към мигрантите е подобно на "робство". 

Някои са били карани да работят допълнително и без възнаграждение, за да заплатят допълнителни 13 000 евро и да получат разрешение за постоянна работа, "каквото в действителност така и не са получили", се казва в изявлението на полицията.

Подобно на други европесйки страни, Италия страда от липса на работна ръка, често запълвана чрез система за издаване на мигрантски работни визи, за която има твърдения, че е измамна. 

Страната има проблем и с нарушаването на трудовото право. Според данни на националния статистически институт от 2021 г. около 11% от италианските работници са назначени незаконно, като в областта на земеделието делът им е над 23 на сто.