Ивайло Мирчев: На каква цена се замрази договорът с "Боташ"?
Този контракт води до ангажименти за милиарди левове, но без ясен икономически смисъл, заяви депутатът от ДБ
"Какво обеща Радев на Турция, за да се съгласи Ердоган на това замразяване?", това попита във Фейсбук Ивайло Мирчев от ДБ по повод замразяването за 15 месеца на договора между страната ни и турската газова компания "Боташ", по който страната ни плаща всеки ден по 500 000 евро.
Ето какво гласи публикацията му:
Току-що Радев и Ердоган замразиха за 15 месеца договора с „Боташ". Години наред ни убеждаваха, че този договор е изгоден за България. „Експерти" от „Прогресивна България" твърдяха, че е сключен при изключително добри условия за страната.
Ако условията са толкова изгодни, защо България се съгласява договорът да бъде замразен? Истината е различна. Този договор, сключен от служебното правителство за 13 години, води до ангажименти за милиарди левове, но без ясен икономически смисъл за България.
От подписването му през 2023 г. до днес натрупаната сметка за страната вече надхвърля 1 млрд. лв. От самото начало твърдим, че този договор не просто е вреден, а нарушава българския интерес и води до огромни загуби. Именно затова настоявахме за неговото преразглеждане.
Въпросът сега е друг: на каква цена се случва това? Какво обеща Радев на Турция, за да се съгласи Ердоган на това замразяване - магистрала „Черно море“, рафинерията в Бургас, ДПС или някоя и друга концесия?", завърши той.

След срещата "Булгаргаз" и "Боташ" подписаха протокол за замразяване на договора между двете компании за 15 месеца, в рамките на който период ще се плаща само за използвания капацитет от българската страна с подобрени условия, съобщиха от Министерския съвет.
Договорът между България и "Боташ" бе подписан в началото на 2023 година при служебното правителство с премиер Гълъб Донев. Впоследствие правителствата на ГЕРБ и ПП-ДБ критикуваха сделката като неизгодна за България. А Румен Радев в предизборната си кампания подчерта, че може да покаже как договорът, по който България плаща по 500 000 евро на ден, може да стане печеливш.
Впоследствие служебното правителство на Андрей Гюров поиска промяна в договора. А тези разговори бяха продължени от кабинета на Румен Радев. Като миналия месец и Турция даде знак, че Ердоган желае предоговаряне на договора с "Боташ", но при цялостно сътрудничество за изграждане на магистрали у нас и енергиен пръстен към Централна Европа, който трябва да пренася не само газ, но и електричество.