Изследване: Фейсбук пречи на работата и води до зависимост
Един от осем потребители на фейсбук е пристрастен към социалната мрежа и това се отразява негативно на работата и личния му живот, твърди вътрешно изследване на компанията, цитирано от в. “Дейли мейл”. Според него става дума за близо 360 млн. от общо 2,9 млрд. ползващи платформата.
Пристрастяването към нея води до нарушения на съня им, както и на вниманието към децата им, се казва още в проучването на специалисти от отдела за благополучието на потребителите на “Фейсбук”, което бе разпространено първоначално от “Уолстрийт джърнал”.
Компанията майка “Мета” отрече публикациите и посочи, че за пореден път това издание преиначава фактите, използвайки ги избирателно.
В доклада се говори за “проблемно използване”, но широко разпространеният термин е “интернет пристрастяване”. Информацията е изтекла от големия обем от документи, които бяха предоставени от бившата служителка на компанията Франсис Хоган, която свидетелства срещу някогашните си работодатели пред Конгреса на САЩ миналия месец. На основата на тези вътрешни доклади “Уолстрийт джърнал” публикува серия от разобличителни статии срещутехногиганта, създаден от Марк Зукърбърг.
Според изследването негативното влияние на социалната мрежа засята 12,5% от нейните потребители.
Цифрите обаче варират за различните страни и региони на света. В САЩ като пристрастени могат да бъдат окачествени около 10% от редовните ползватели на фейсбук, докато в Индия и Филипините става въпрос за 25% от хората,
които използват социалната мрежа - в тези страни е най-големият пазар на компанията.
Изследванията как използването на социалната мрежа се отразява на всекидневния живот на започнали още преди години с идеята да се вземат мерки срещу всяко вредно въздействие, което компанията успее да идентифицира.
“Дейности като пазаруването, секса и използването на фейсбук, когато са прекалени, водят до зависимости при някои индивиди”, се казва в проучването. Специално пристрастяването към фейсбук води до загуба на продуктивност в работата и невъзможност хората да се справят със задачите във всекидневния си живот заради многото време, което прекарват в мрежата. Други потребители се оплаквали, че са загубили съня си заради постоянното нощно скролване. В някои от случаите родителите била фокусирани повече върху ровенето във фейсбук, отколкото върху грижите и заниманията с децата си, се казва още в документа.
Не само фейсбук, но и други социални медии, като инстаграм и уотсап, също притежавани от компанията “Мета”, могат да доведет до пристрастяване. И туитър, и снапчат са споменати заради натиска, който потребителите усещат, за да отговарят на съобщенията, както и непрекъснато да търсят нова информация в мобилните си
телефони.
Дизайнът на някои приложения може да предизвика зависимост с появата например на червени точки, които показват, че се е генерирано ново съдържание, което да бъде проверено и прочетено. Видеата са смятани за допълнителен фактор, който прави трудно едно преложение да бъде затворено.