Джонсън и Меркел говорят за Covid ограниченията за пътуване на британците

Германия определи Лондон за зона на разпространение на вариант на вируса

Новини
10:15 - 02 Юли 2021
2476
Джонсън и Меркел говорят за Covid ограниченията за пътуване на британците

Основна тема на разговор между германския канцлер Ангела Меркел и премиера Борис Джонсън във Великобритания, са ограниченията за пътувания, налагани заради COVID, пише "Гардиън".

Това е последната визита на Меркел в Обединеното кралство като канцлер, поиска задължителна карантина за всички пристигащи от Великобритания, без значение дали са ваксинирани. Причината е тревогата от бързо разпространяващия се нов вариант Делта на коронавируса.

Германия вече определи Великобритания като "район на разпространение на вариант на вируса", което значи, че всеки пристигащ оттам трябва да се карантинира за две седмици с изключение на пътуващите транзит. Същевременно правителството в Лондон заяви на британците, че ваксинирането с две дози им гарантира свобода на пътуванията това лято до много страни, включително Германия, отбелязва "Гардиън".

Какво се надява да получи Борис Джонсън от днешната си среща с Меркел, пита в заглавие вестник "Индипендънт", който също отбелязва, че това е последно посещение на канцлера във Великобритания, което тя ще направи при прощалната си международна обиколка, преди след изборите през септември да напусне поста си, който заема от 16 години. Изданието пише, че Джонсън разпъва пред Меркел "червен килим" - ще я приеме в резиденцията си "Чекърс", поканена е да говори пред британския кабинет и ще бъде удостоена с учредена в нейна чест награда за постижения на жени в науката, допълни БТА.

Прессъобщението на британското правителство звучеше възторжено: как Меркел ще е първият чуждестранен лидер след Бил Клинтън през 1997 г., който ще говори пред кабинета, как англо-германското сътрудничество се е засилило, откакто тя е заела поста си през 2005 г., отбелязва изданието. Само че в него не се споменава, че заседанието на кабинета ще е виртуално, чрез платформата Зум, и определено не се споменава Брекзит, който доведе например до намаляване на двустранната търговия, посочва "Индипендънт".

Несъмнено те ще се придържат към безопасни теми като футбола, вместо да обсъждат британското излизане от ЕС, макар че Меркел добре знае, че около бившия премиер на Обединеното кралство Дейвид Камерън има хора, които смятат, че Брекзит можеше да бъде избегнат, ако тя беше показала по-голяма гъвкавост при предоговарянето от негова страна на британското членство в ЕС, допълва вестникът.
Германският "Франкфуртер алгемайне цайтунг" обръща внимание на това, че британската кралица ще даде лична аудиенция на Меркел, а тя по време на посещението си ще се обяви за задълбочаване на германско-британските отношения след Брекзит.

Сред темите ще бъдат и овладяването на пандемията и динамиката около по-агресивния вариант на коронавируса Делта. Изданието припомня също, че неотдавна Джонсън и Меркел се срещнаха на форума на Г-7 в Корнуол, където разговаряха на четири очи.

Във външнополитически анализ в друго германско издание - "Цайт", се посочва, че в Лондон на Меркел й предстои трудно балансиране. От една страна, Германия и ЕС желаят пак да заработят в тясно сътрудничество с Великобритания във външнополитически план, сега, когато Брекзит вече е факт. Но от друга, това може да стане само ако Лондон не се опитва да обърква политиката на ЕС и да не се опитва да внася разкол в съюза - действия, с които в Берлин имат печален опит, се посочва в анализа.

На този фон "Индипендънт" съобщава, че милиони британци може да не могат да отидат на почивка в Европа, защото ЕС не признава автоматично някои от ваксините на "АстраЗенека". Става дума за хората, ваксинирани с произведени в Индия дози от тази ваксина, които не са одобрени от Европейската агенция по лекарствата.

Друга тема за британският печат е словенското председателство на ЕС. Висш представител на ЕС отказа да бъде сниман с десния премиер на Словения, пише "Гардиън" по повод вчерашната церемония за официалното начало на ротационното председателство на Любляна на ЕС. Изданието отбелязва, че откриването на председателството се е превърнало във фарс, след като заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс е отказал да се снима с Янез Янша след остър спор зад кулисите по време на официалния обяд.

При откриването на срещата в Любляна с 27-те членове на комисията Янша им показал групова снимка, на която словенски съдия е заедно с европейски депутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европарламента и други представители на словенската Социалдемократическа партия. Янша, атакуван за нападките си срещу независимостта на словенската правосъдна система, искал да покаже със снимката, че съдиите в страната му са политически пристрастни. Тимерманс, който освен зам.-председател на ЕК е и представител на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, рязко възразил срещу това и след това отказал да се включи в традиционната за подобни събития обща снимка.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен после категорично заяви пред репортерите, че съдиите имат право на личен живот, който не бива да бъде използван, за да се правят внушения за пристрастност. Тя каза това в присъствието на Янша, спорна фигура, уникална сред евролидерите с това, че подкрепи опитите на Доналд Тръмп да преобърне резултатите от американските избори, отбелязва "Гардиън".

Скандалът развали атмосферата на пресконференцията за началото на словенското председателство.

Начало със скандал - това е и заглавието на информацията на "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Изданието отбелязва, че Янша се е оплакал, че правосъдната система е инфилтрирана от "комунистически съдии".