Джонсън спечели първото гласуване на спорния проектозакон за Брекзит

Консерваторите настояват, че текстовете нарушават международни норми

Новини
18:31 - 15 Септември 2020
1927
Джонсън спечели първото гласуване на спорния проектозакон за Брекзит

Днес спорният проектозакон на британското правителство, който може да промени части от подписаното Споразумение за Брекзит, влиза за подробно разглеждане в парламентарните комисии, след като късно снощи депутатите гласуваха в негова полза.

Със 340 гласа „за“ срещу 263 „ против“ или мнозинство от 77 гласа депутатите дадоха ход на така наречения Проектозакон за вътрешния пазар. Двама депутати от управляващата Консервативна партия гласуваха против, а 30 се въздържаха, на фона на очакван бунт в техните редици, тъй като мнозина смятат, че законодателният акт е в нарушение на международните норми. Очаква се този бунт да бъде по-ярко изразен при започващите детайлни обсъждания по комисии.

Депутатите ще търсят допълнителни гаранции от правителството, че няма да се отметне от поети задължения в международен документ. Цяла плеяда от бивши премиери и министри, правни съветници и партийни лидери критикуваха Борис Джонсън, че с този ход подронва престижа на Обединеното кралство като надежден играч на международната сцена.

Бившият лидер на лейбъристите Ед Милибанд заяви снощи в парламента, че никога не си е представял, че докато е жив зачитането на международните закони ще бъде предмет на спор в парламента. Борис Джонсън обаче спечели първата битка в Камарата на общините.

Тази сутрин в статия в. „Дейли телеграф“ бившият лидер на торите Уилям Хейг също предупреждава да не се нарушават международните закони, защото това ще бъде сериозна грешка във външната политика.

В обсъжданията преди гласуването министрите настояваха, че проектозаконът е необходим, за да бъде защитена Северна Ирландия и останалата част от Обединеното кралство, ако се провалят преговорите за бъдещите търговски отношения с ЕС.

Критиците обаче, сред които видни членове на Консервативната партия, предупредиха за рисковете, които носи нарушаването на международното право. Назряващият бунт в редиците на торите се очаква да се прояви по-сериозно в следващите фази на законодателния процес, който включва детайлно разглеждане на проектозакона по комисии, гласуване на трето четене в Камарата на общините, след което ще бъде изпратен в Камарата на лордовете, където консерваторите нямат мнозинство.

Очаква се обаче бунтът да се засили след като от днес мярката влиза за разглеждане в парламентарните комисии, където ще бъде гледан под лупа. Политически наблюдатели твърдят, че някои депутати пазят силите си, когато настъпи времето за внасяне на поправки.

Дори и отново да бъде гласуван в Камарата на общините на трето четене проектозаконът вероятно няма да бъде одобрен в Камарата на лордовете, където консерваторите нямат мнозинство.

Само в случай че проектозаконът мине успешно през същите фази и в Камарата на лордовете, той може да получи одобрението на кралицата и да се превърне в закон.

На фона на настъпилото сравнително затишие около спорното законодателство днес с изпращането му по комисии, вестник „Гардиън“ съобщи, че правителството е подложено на силен натиск да обясни как е взело решението за законопроекта след като има информация, че се е допитало само до адвокати, които твърдо подкрепят Брекзит,  по въпроса дали се нарушава подписаното Споразумение за Брекзит.

Вестникът цитира Джесика Саймор, вицепрезидент на Съвета на адвокатите, които имат право да пледират във висши съдебни инстанции, която поставя под съмнение компетентността и пристрастността на тримата адвокати, с които се е посъветвала Суела Брейвърман – главният правен съветник на правителството. Както е известно, Даунинг стрийт твърди, че новият закон е в защита на териториалната цялост на Обединеното кралство, докато критиците казват, че той грубо нарушава международните закони.